Altın piyasasına ilişkin kuyumculardan dikkat çeken tahmin!

ABD'de bu hafta açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri aşmasının ardından düşüş eğilimine giren altın fiyatlarına ilişkin kuyumculardan dikkat çeken tahmin geldi.

Altın piyasasına ilişkin kuyumculardan dikkat çeken tahmin!

ABD'de bu hafta açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri aşmasının ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek haftaki toplantısına ilişkin para piyasalarında yüzde 76 ihtimalle 75 baz puanlık, yüzde 24 ihtimalle de 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali altın piyasasını vurdu.

Bu gelişmelerle birlikte altının gram fiyatı düşüş eğilimini üst üste dördüncü işlem gününe taşıyarak güne 974 liradan başladı. Böylece gram altın, 22 Temmuz'dan bu yana en gördüğü en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

"ALTINDA YAŞANAN DÜŞÜŞ GEÇİCİ BİR DURUMDUR"

Piyasalardaki dalgalanmayla birlikte altın fiyatlarındaki düşüşün geçici olduğunu belirten Eskişehir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Yönlüer, "Enerji krizi tabii ki de her konuda fiyatları yükseltiyor. Petrolü de arttırıyor. Yalnız şu anda petrol fiyatları biraz geriledi. Bu düşüşte enflasyon rakamları da etkili oldu. Amerika biliyorsunuz faiz artırımına gidiyor. Piyasadan da para çekiyor böylelikle. Doların yükselmesi bundan kaynaklanıyor. Euro Bölgesi'nde şu anda yine bir kriz var. Rusya-Ukrayna savaşından ötürü oluştu bu kriz. Enerji tedariki ve gıda tedariki açısından sıkıntı yaşıyorlar. Rusya geri adım atmadığı için savaşın da uzun süre devam edeceği tahmin ediliyor. Bu etkenler altının ons fiyatını fazla düşürmez. Bu krizin kış aylarında daha etkili olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"YÜKSELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Altın fiyatlarına ilişkin tahminde bulunan Yönlüer, "Gram altın fiyatının da kış aylarında bin 100, hatta bin 200 lira seviyelerine yükseleceğini düşünüyorum. Şu anda altında yaşanan düşüş geçici bir durumdur. Ons fiyatı tekrar bin 800’leri bulacaktır" dedi.

"ALTIN BİRİKİMİNİN BOZDURULMAMASINI ÖNERİYORUM"

Vatandaşların altın fiyatlarındaki dalgalanmadan tedirgin olmamasını ve yaşanan düşüşün geçici olduğunu söyleyen Cemil Yönlüer, birikimlerin korunması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşların şu zamanlarda birikimlerini TL olarak tutması çok doğru bir hareket olmaz. Zaten çoğu insan şu anda kur korumalı olarak yatırıyor parasını. Parasını TL'nin değer kaybından koruyor ve aynı zamanda faiz getirisi de oluyor. Bu şekilde bir döngü içerisindeyiz. Şu dönemde özellikle altın birikiminin bozdurulmamasını öneriyorum. Döviz birikimlerinin de korunmasında fayda var.”