Veli Ağbaba, kırtasiye giderlerini derledi: Bu zamlar asgari ücretliye 'senin çocuğun okumasın' demektir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba bu yıl ders zilinin çalmasından hemen önce asgari ücretlinin çocuğu için yapması gereken minimum kırtasiye giderlerini kalem kalem derledi.

Veli Ağbaba, kırtasiye giderlerini derledi: Bu zamlar asgari ücretliye 'senin çocuğun okumasın' demektir

Ağbaba’’-Açlık sınırı altında ay sonunu getirmeye çalışan Asgari ücretlileri bu yılda ders zilinin çalmasıyla artan kırtasiye masrafları nedeniyle kara kara düşünmektedir. Asgari ücretlinin bir çocuğu için yapması gereken minimum harcama geçtiğimiz yıla göre yüzde 73 oranında artarak en az 875 TL’ye yükseldi. Üstelik bu tutara servis ücreti ve okul kıyafetleri de dâhil değil. Bu zamlar adeta asgari ücretliysen çocuğun okumasın demek oluyor’’ dedi.

Veli Ağbaba, kırtasiye giderlerini derledi: Bu zamlar asgari ücretliye 'senin çocuğun okumasın' demektir - Resim : 1

KIRTASİYE GİDERİ EN AZ 875 TL’YE YÜKSELDİ

Bu yıl okul zilinin çalması ile bir asgari ücretlinin çocuğu için yapması gereken minimum tutar 875 TL’ye yükseldi. Sadece 13 kırtasiye malzemesinde geçtiğimiz yıl 504,75 TL olan minimum harcama tutarı bu yıl yaklaşık yüzde 73 zamlandı.  Defter ve Pastel boya fiyatlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 150’nin üzerinde arttı. Bir tek kurşun kalemin fiyatı ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 oranında artarak 6 TL’ye yükseldi.

KRİZ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNİ VURMAYA DEVAM EDİYOR

Bir asgari ücretlinin çocuğu için yapması gereken kırtasiye harcamalarının yanı sıra okul kıyafetleri ve servis ücretleri de eklenince, açlık sınırı altında ay sonunu getirmeye çalışan asgari ücretli için okul masrafı içinden çıkılamaz bir bütçe yüküne dönüşmektedir. Sadece bir çocuk için ödenmesi gereken minimum tutarın 875 TL’ye çıktığını düşündüğümüzde aile de birden fazla çocuk için bu masraf katlanarak artmaktadır. Ekonomik kriz sadece mutfağı değil asgari ücret ile geçinen milyonlarca çalışanın okul çağında ki çocuklarını da etkilemeye devam ediyor.