GERÇEK GÜNDEM - AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen günlerde Soçi'de Rusya lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından, dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Birçok konuda açıklama yapan Erdoğan, Putin ile ruble üzerinden ödeme yapmakta mutabık kaldıklarını söyledi ve "Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da tabii Türkiye-Rusya arasında mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya'ya ve Türkiye'ye inşallah kazandıracak" dedi. Ayrıca Erdoğan, "Rusya'nın Mir kartı var. Şu anda bizim 5 bankamız bunun üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Burada da çok ciddi gelişmeler var" ifadelerine yer verdi.

"SADECE CÜZİ BİR KISMINI ÖDER"

Erdoğan'ın açıklamaları sonrası Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir yola girilirken, T24'de yer alan 'Rus ruleti' başlıklı yazısında konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ekonomist Uğur Gürses, "Rusların, kendi yurttaşlarının dolar ya da Euro'ya ihtiyaç duymadan ruble harcayarak Türkiye’de tatil yapmasını, uluslararası yaptırım ya da kısıtlamalara takılmadan bu kanalda ödemelerin yapılmasını sağlamak istemeleri gayet normal. Potansiyel tablo için tahminim şöyle: Rusların turizm için kredi kartlarıyla yapacakları harcamalar ruble cinsinden Türkiye’nin kredi kartları merkezinde alacak hanesine yazılır, Türkiye de bu alacağın tamamıyla gaz ödemelerinin sadece çok cüzi bir kısmını öder. Bunun tüm sezonda 500-700 milyon doları geçeceğini sanmam" ifadelerini kullandı.

"RUSYA'DA ACENTALARA YAPILIYOR"

"Türkiye’nin gaz ödemelerinin bir kısmını ruble ile yapacağı, MİR’in de masaya tekrar yatırıldığı anlaşılıyor" diyen Gürses, "Türkiye haziran ayı itibariyle son 12 aylık toplamda Rusya’ya 6 milyar dolarlık ihracat yaparken, aynı dönemde tam 44 milyar dolarlık ithalat yaptı. 38 milyar dolarlık dış ticaret açığı, gaz fiyatları yükselmeden önce geçen yıl 16 milyar dolardı. Pandemi öncesi dönemde 2019’da 7 milyon Rus turist geldiği biliniyor. Buradan da kabaca 5 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğimiz varsayılabilir. Bunun da önemli kısmının Türkiye’de kartla değil, önceden otel ve uçuş bedeli olarak Rusya’da acentalara ödendiği dikkate alınmalı" dedi.

"TL'NİN DEĞERİNE OLUMLU ETKİ ETMEZ"

"Peki bu sağlansaydı da içeride TL’nin değerine olumlu etki eder miydi?" sorusuna yanıt veren Gürses, "Benim yanıtım hayır. Ruslar TL ödemeyi kabul ediyor olsaydı Türkiye açısından önemli bir dönüm olurdu. Bunun olması için de enflasyonun düşük, paranızın istikrarlı olması gerekir" diye belirtti.

BANKALARDA RUBLE-DOLAR SOYGUNU

Öte yandan "Bankalar tarafından ülkemizde dolar-ruble değişiminde büyük soygun yapılıyor" diyen CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, “Yasal olarak bir dolar 61,5 ruble ederken bankalar, bir dolar 78 ruble civarında işlem yapıyor. Milyarca yatırım yapan şirketlere ve rublesini, dolara çevirmek isteyenlere yapılan bu haksızlık düzeltilmeli” dedi.