GERÇEK GÜNDEM - Merkez Bankası, TL’deki sert değer kaybı ve enflasyonun yüzde 73,50'e yükselmesine rağmen yüzde 14 olan politika faizini haziran ayında da sabit tuttu.

Banka; geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplam 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Banka; ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs ayında da beklentilere paralel olarak faizde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

ENFLASYON VURGUSU

Karar metninde, "Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artmaktadır" denildi.

BEKLENDİĞİ GİBİ GELDİ

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin 14'ü haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşündeydi.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin 18 kurumun katılımıyla hazırladığı ankette medyan beklenti politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılması yönünde gerçekleşti.

AA Finans'ın beklenti anketine katılan 17 ekonomistin tamamının tahmini ise, yüzde 14 olan faizin sabit bırakılacağı yönündeydi.

TL'NİN DEĞER KAYBI SÜRDÜ

Gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL'nin 2021'de dolar karşısındaki kayıplarını yüzde 44 seviyesine taşımış, bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sebebiyle uzun süre dar bantta işlem gören TL, finansal piyasalardaki küresel gelişmelerin de öncülüğünde, dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 24 değer kaybetti.

MERKEZ BANKASI, ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTMİŞTİ

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yukarı yönlü güncelleyerek yüzde 64,50'a yükseltmişti. Bir önceki anket döneminde yıl sonu beklentisi yüzde 57,92 olarak belirlenmişti.

Ekonomi yönetiminin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 64,59 civarında şekillenirken şu an bu beklenti piyasa tahminlerinden çok uzak.

ERDOĞAN, 'FAİZLERİ İNDİRECEĞİZ' DEMİŞTİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta hükümetin faizleri yükseltmeyeceğini ve aksine daha da indireceğini söylemişti.