Bodrum Belediyesi, başta elektrik ile doğalgaz olmak üzere gıda fiyatlarına yapılan zamları dikkate alarak işçilerin ekonomik şartlarında iyileştirmeye gitti.

İmzalanan protokol ile birlikte; günlük yevmiye, sorumluluk, eğitim ve sosyal haklar ile birlikte toplamda ortalama yüzde 50 oranında artış gerçekleştirildi.

Ayrıca ek protokolle birlikte sözleşmeye, Ayrımcılığın Önlenmesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Engelli İşçilerin Hakları ve Kişisel Verilen Korunmasına yönelik ek maddeler eklendi.

'KUTSAL BİR GÖREVİMİZ VAR'

Bu zor günlerde birlik beraberlik sağlamak adına böyle katılımlı bir imza töreni gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şunları söyledi:

“Belediye bir hizmet kuruluşudur. Biz vatandaşımızın doğumunda, düğününde, ölümünde, iyi gününde ve kötü gününde yanındayız. İnsanların sokağındaki çöpünden, evinde akan sudan, sosyal gereksinimlerinden, yardımlarından tutun da okulda okuyan çocuğundan, hepsinden sorumluyuz ve böylesine kutsal bir görevi yürütüyoruz. Bu kutsal görevi hele Bodrum gibi nüfusu 2-3 katına çıkmış bir yerde mesaiye bakmadan gece gündüz demeden yağmurda çamurda icra eden siz değerli kardeşlerimin gözlerinden öpüyorum.” 

'YÖNETİCİLERİMİZ PERSONELİYLE EMPATİ KURMALI'

Yöneticilerin personeliyle empati kurmasının önemine değinen Başkan Aras, sözlerine şöyle devam etti:

“Belediyede yaptırdığımız ankette personelin önceliklerini sorduk. Personel öncelikle güvenli ve huzurlu bir ortamda çalışmak, daha sonra mesai arkadaşları ve amirleriyle iyi ilişkiler içinde olmak ve sonrasında da evini geçindirecek bir gelir elde etmek istiyor. Bunları yönetici arkadaşlarımız empati yaparak sağlayacaklar, arkadaşlarımızın içinde bulunduğu durumu değerlendirerek ilişkilerini sevgi çerçevesinde oluşturacaklar. Bu arkadaşlarım güvenli, huzurlu ve mutlu bir ortamda çalışmıyorsa, istersen ayda 100 bin lira para ver, ayakları o iş yerine gitmez geri geri gider. Yöneticiler olarak öncelikle arkadaşlarımızın her türlü sorununda sıkıntısında onların yanında olacağız, dertleşeceğiz, onlara ve ailelerine her zaman sahip çıkacağız.”

'PERSONELİMİZ NASIL DAHA RAHAT EDEBİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUZ'

2020 yılı mart ayında maalesef küresel bir salgınla karşılaştıklarını ve planladıkları projeler ile programların alt üst olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Aras; “Salgınla birlikte bambaşka bir boyuta geçtik. Tüm personelimiz sahada salgınla, tedbirlerle ve uygulamalarla uğraşmaya başladı, kimi zaman kendileri bu hastalığa yakalandı. Ancak buna rağmen vatandaşa hizmet beklemez dedik ve herkes görevini sonuna kadar yerine getirdi.

'HER ZAMAN GÖREV AŞKIYLA ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİK'

Bu süreçte kaybettiğimiz arkadaşlarımız oldu, onları da tekrar buradan anarak Allah’tan rahmet ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Her zaman kalplerimizde yer alacaklar. Her zaman görev aşkıyla çalışmaya devam ettik. Arkadaşlarımız salgın, yangın ve sel gibi zor şartlarda çalıştı. Belediyemizin kendisi de etkilendi bunlardan ancak buna rağmen yaptığımız çalışmalarla bütçemizi yukarılara çekmeye çalıştık. Biz geldiğimizde belediye bütçemiz 200 milyondu. Şu anda 718 milyon lira.

'SON DÖNEMDE ÜLKEDEKİ EKONOMİK ŞARTLAR ÇOK KÖTÜYE GİTTİ'

Ülkenin bu zor şartlarında biz, her zaman gelirimizi artırdık ve bütçemizi ona göre dizayn etmeye çalıştık. Bütçemizin %40’ını personel giderlerimiz oluşturmakta. Bu da bizim politikamız, biz emekçinin yanındayız. Personelimiz nasıl daha rahat edebilir, nasıl borçlarını ödeyebilir, nasıl kirasını ödeyebilir diye düşünüyoruz. Anca son dönemde ülkedeki ekonomik şartlar çok kötüye gitti.

Belediye hizmetlerinde kullanılan sarf malzemelerden tutun parke taşına kadar tüm maliyetler çarpanlar şeklinde arttı. Ama tabiî ki personelimizin de elektrik parası, ulaşım ve mutfak giderleri arttı.Biz 2019 mart ayından beri bir gün geç maaş ödemedik, bir gün geç ödersek uyuyamayız zaten. Bu yüzden arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum, emekçilerimizin yüzlerine bakarken bir gün yüzümüzü eğdirmediler.

'4 BİN 250 LİRA ASGARİ ÜCRET BİZİM İÇİN YETERLİ DEĞİL, BURASI BODRUM'

Bildiğiniz üzere 4 bin 250 lira asgari ücret açıklandı. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da belediye bütçelerini de zor duruma sokmadan Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde personele 4 bin 500 lira asgari ücret açıkladı. Ama tabii ki bu da bizim için yeterli değil, çünkü burası Bodrum. Biz de ödeyebileceğimiz şekilde çalışmalar gerçekleştirdik, en iyi ne yapabiliriz diye düşündük ve çalıştık. Ender Başkan da sizlerin sonuna kadar her şeyinizi koruyor. Bizimle sürekli görüşüyor. Bizim yapabileceğimizin en üstünü de alıyor, emekçinin yanında bir başkan olduğu için de kendisine teşekkür ediyorum.”