Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz salı günü düzenlenen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından Lütfi Elvan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden af talebini kabul etti. Yerine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’yi atamasıysa kulisleri hareketlendirdi.

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış'ın haberine göre Erdoğan, bahsi geçen toplantısıda düşük faiz politikasındaki kararlılığını ve ekonomide yeni yol haritasını şöyle anlattı:

'YENİ DÖNEMİ BAŞLATTIK'

“Ekonominin 4 sacayağı bulunuyor. Bunlar; enflasyon, ihracat, faiz ve üretim. Enflasyon ekonomik göstergeler doğrultusunda gelişiyor. Ancak ihracat ve faiz belirlenebiliyor. Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak ve bunun tamamen bitirilmesi için ‘ekonomide yeni dönemi’ başlattık. Kararları da bu yönde alıyoruz.

'6 AY SONRA MEYVELERİNİ YİYECEĞİZ'

Bu kararlar yeni Ekonomi politikasının uygulanması noktasında önemli. Altı aylık bir süreç öngörüyoruz. Zor olanı seçtik ama 4-5 aya toparlanacağız, 6 ay sonra ise meyvelerini yiyeceğiz. Vatandaş da bunu hissedecek. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz onlardan daha avantajlıyız. Biz pazara daha yakınız.”

'FAİZLE DEĞİL ÜRETİMLE'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıda Türkiye’nin Çin gibi malı ucuza üretip, bunu Avrupa’ya satarak, bu üretimden dolar girdisi sağlayabileceğini anlattığı öğrenildi. Erdoğan, Çin ve Almanya gibi bazı ülkelerin “düşük faiz” politikasını yıllardır uyguladığını belirtti.

Toplantıda özetle, “Bizim de bu faiz sarmalından çıkmamız lazım. 1970’lerin Almanya’sında mülteci nüfus var. Genç nüfus ve mültecileri çalıştırarak işgücünü sağlıyorlar. Çin ise genç nüfus, sanayi ve üretimle büyüdü. Biz de faizle değil, genç nüfusla, üretimle büyüme sağlamalıyız” değerlendirmelerinin yapıldığı belirtildi.