Görüşleri mevcut ekonomi politikalarıyla ters düştüğü bilinen Lütfi Elvan, 'görevden affını' istedi ve istifasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğunu yardımcısı Nureddin Nebati'ye devretti. 

Bakanlık binasında düzenlenen devir - teslim töreninde konuşan Elvan'ın "Ülkemiz için, devletimiz için doğru olanı yapmaya çalıştık" şeklindeki ifadesi dikkati çekti.

Göreve gelir gelmez kamu maliyesi alanında tüm giderleri ve gelirleri, oluşabilecek riskleri baştan aşağı gözden geçirdiklerini kaydeden Elvan, "Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Ekip ruhundan asla vazgeçmedik. Ülkemizin yarınları için gecemizi gündüzümüze kattık. Çok güçlü bir kamu maliyesini bakanımıza bırakıyorum. Tüm ekibime çok teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

Elvan'ın ardından sözü, halefi Nureddin Nebati aldı. Kendisini bu göreve atadığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Nebati, "Bu sorumluluğun gereklerini yerine getirmeye devam edeceğiz. Benim de bakan yardımcısı olarak görev aldığım, salgının en yoğun dönemini büyük bir başarıyla geriye bıraktık" dedi.

'KULAĞIMIZI HALKTAN UZAK TUTMAYACAĞIZ'

Nebati, ekonomi programında yeni bir yola girildiğini kaydederek "Bu süreçte göreve gelirken bizlerin en önemli önceliği yüksek faiz olmayacak. Yatırım, üretim ve ihracat artışını tetiklemek ve bu sayede cari açık ve dış borç gibi kronik sorunları tamamen bertaraf etmek, istihdamı artırmak, ücret artışını sağlamak, Türkiye'nin iç dinamiklerini de dikkate almak kaydıyla ulusal ve uluslararası ilişkileri gözeterek ama kulağını asla halktan uzak tutmayarak gereğini yapmak olacaktır" diye konuştu.

"Artık işçinin de kendisini patron olarak hissettiği bir söylemi geliştiriyoruz" görüşünü de sözlerine ekledi.

FAİZ İNDİRİMİNİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SAVUNMUŞTU

Elvan'ın görevden ayrılmasına, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam" şeklindeki mesajı sonrası kesin gözüyle bakılıyordu.

Erdoğan'ın bu mesajı vermesine yol açan gelişmeyse, Elvan'ın üstü örtülü bir şekilde dile getirdiği "Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde, döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecektir. Bu sayede uzun vadeli faiz oranları da gerileyecek ve yatırımlar için öngörülebilirlik ufku artacaktır" eleştirisiydi.

Elvan'dan önceki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yakınlığıyla bilinen Nebati de bu süreçte sahneye çıktı ve kişisel Twitter hesabında güçlü bir şekilde faiz indirimini savundu.

Nebati, 25 Kasım'daki paylaşımlarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimine devam edeceğinin sinyalini de şöyle verdi:

"2013'ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız. Milletimizin bağımsızlığı için verdiğimiz mücadelede olduğu gibi, bugün de Milletimiz ile elbirliği içinde ekonomimizin bu bağımsızlık mücadelesinden de Allah'ın izni ile zaferle ayrılacağız."