Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 200 baz puanlık faiz indirimi kararının ardından kamu bankalarından yeni bir hamle geldi.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti. Açıklamada, ihtiyaç kredileriyle ilgili herhangi bir bilgi yer almadı. 

Üç kamu bankasının ortak açıklamasında şöyle denildi: "22 Ekim 2021 tarihi itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapılmıştır."

KONUTTA FAİZ YÜZDE 1.29

Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1.29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda yüzde 1.34 faiz oranlarının uygulanmaya başlanacağı bildirilen açıklamada, "Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkı sağlamaya, müşterilerimizin ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir" ifadelerine yer verildi.

HALKBANK YALANLAMIŞTI

Öte yandan Halkbank, sabah saatlerinde Reuters'ın bu konudaki haberini yalanlamıştı. Bu yalanlamanın ardından gelen 'faiz indirimi' dikkat çekti.