Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ticaret Bakanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında, nisan ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

İhracatın nisanda bir önceki aya göre yüzde 22,3 arttığını bildiren Muş, "İhracatımız pandemi öncesi seviyelerin de üzerinde tutundu" ifadesini kullandı.

İthalatın da nisanda, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 61,4 artarak 21,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Bakan Muş, “Nisan ayı dış ticaret açığımız, 2020 nisan ayına göre yüzde 31,9 azalarak 4,6 milyar dolardan 3,1 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, nisanda 19,5 puan artışla yüzde 85,7’ye yükselirken, enerji ithalatı hariç yüzde 97,7 oldu” diye konuştu.

Bakan Mehmet Muş, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yeni dönemde memleketimizin her köşesini ziyaret edecek, sizlerin sorunlarıyla ilgili istişare süreçlerini daha da yoğunlaştıracağız. Üreticilerimizin tesislerini tek tek gezerek, aksayan noktaları yerinde tespit edeceğiz. Hiçbir vatandaşımızın derdine kayıtsız kalmayacağız." ifadesini kullanan Bakan Muş, "2021 sonu Orta Vadeli Program hedefimiz olan 184 milyar dolar ihracat düzeyini aşmaya bir adım daha yaklaştık. Yıllıklandırılmış ihracatımızla bu hedefi aşmış bulunuyoruz.”