Gelişen ülkelerdeki bankalar için 2021 faaliyet koşullarının zorlu olmaya devam edeceğini kaydeden Moody’s, “Türk bankalarının kredi değerliliği zayıf ve baskı altında olmaya devam edecek” yorumunda bulundu.

Moody’s yayınladığı gelişen ülke finans sektörüne ilişkin değerlendirmesinde Türkiye’ye atıfta bulundu.

Para Analiz'in aktardığına göre, Moody’s tarafından hazırlanan ve gelişen piyasa finansal kuruluşlarının ele alındığı değerlendirmede, “Gelişen piyasa finansal kurumları için 2021 yılı görünümü varlık risklerindeki belirsizlikler ile negatif” denildi.

Kuruluşun değerlendirmesinde gelişen piyasa sigortacılık şirketleri için 2021 görünümünün ise stabil olacağının altı çizildi. “Gelişen piyasa bankaları için 2021’de en büyük tehditlerden biri varlık kalitesi görünümü belirsizlikleri olacak” ifadeleri kullanıldı.

Moody’s, gelişen piyasa bankaları için 2021 faaliyet koşullarının zorlu olmaya devam edeceğini belirtti. Aynı dönem için “Türk bankalarının kredi değerliliği zayıf ve baskı altında olmaya devam edecek” yorumunda bulundu.

Moody's, yakın zamanda Türkiye’nin kredi notunu indirmiş, ardından da 13 Türk bankasının kredi ve diğer notlarını düşürmüştü.

Moody's, son olarak da Türkiye'nin dev markalarının üzerini çizmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşu; Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Erdemir, Koç Holding, OYAK, Turkcell, TÜPRAŞ ve Şişe Cam'ın kredi notlarını da aynı şekilde 'Negatif' görünüm ile 'B1'den 'B2'ye çekmişti.