Yıl sonu gelirken, ünlü yatırım şirketleri ve bankalar da altın ve dolarla ilgili hem yıl sonu hem de yeni yıl tahminlerini birer bire açıklamaya başladı.

Amerikan yatırım ve merkezi New York'ta bulunan Amerikan yatırım bankası ve finansal hizmetler holding şirketi JpMorgan da altın ile ilgili tahminlerini kamuoyuna açıkladı.

AŞI GELİŞMELERİ OLUMLU ETKİLEYECEK 

Altın fiyatlarında zirvenin görüldüğü ağustos ve sonrasında eylül ayında yılsonu ons altın fiyat beklentileri 2.000-3.000 dolar aralığında yer alırken, olumlu aşı gelişmeleriyle birlikte bu beklentiler 2.000 doların altında seyrediyor.

Pandeminin yoğun yaşandığı dönemde ons altın için sene sonu fiyat tahminlerinde çoğunlukla yukarı yönlü bir eğilim varken aşı gelişmelerinden sonra fiyat tahminleri genelde aşağı yönlü oldu.

2021 YILINDA DAHA DA DÜŞECEK

JPMorgan ise seçimlerden hemen sonra paylaştığı bir notta, altın fiyatlarının 2020 yılının dördüncü çeyreğinde ons başına 1.880 dolar olmasını beklerken 2021’in ilk çeyreğinde 1.825 dolar olacağını öngörüyor.

Altının düşüş eğilimini önümüzdeki yıllarda sürdürmesi bekleyen JPMorgan, 2021 yılsonunda fiyatların ons başına 1.744 dolar civarında seyredeceğini, 2022 yıl sonunda ise 1.304 dolar civarında olacağını tahmin ediyor.