KORONAVİRÜS nedeniyle dünyada büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Krizde en ağır darbeyi alan kesim çocuklar oldu. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’nun son raporu yaşanan tablonun ağırlığını ortaya koydu.

Küresel koronavirüs salgını, dünya genelinde 150 milyon çocuğun daha yoksullaşmasına yol açtı. UNICEF ile Save the Children örgütü tarafından New York’ta açıklanan raporda, dünyada yoksulluk içinde yaşayan kız ve erkek çocukların sayısının yüzde 15 civarında artarak 1 milyar 200 milyona yükseldiği belirtildi.

UNICEF’in raporunda 70’den fazla ülkede çocukların eğitim, sağlık hizmetleri, gıda ve temiz suya erişimi ile hijyen durumu gibi veriler değerlendirildi.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Covid-19 salgınının yayılmasının önlenmesi için getirilen kısıtlamalar milyonlarca çocuğun yoksullaşmasına yol açtı” dedi. Fore, koronavirüs pandemisi nedeniyle yoksullaşabilecek çocukların sayısının gelecek aylarda artabileceği uyarısında bulundu. İnsanlığın bir krizin henüz başında olduğunu vurgulayan Fore, görece yüksek gelire sahip ailelerin de Covid-19 salgını nedeniyle yoksullaşabileceğine dikkat çekti.

Hükümetlere çağrıda bulunularak çocukların yoksullaşması sorununun çözümüne öncelik vermeleri talep edildi.