AKP'li milletvekilleri tarafından hazırlana torba yasa taslağına göre işten çıkarma yasağı 30 Haziran 2021'e kadar uzatılabilecek. İşçilere yalnızca günlük 39 lira ücretsiz izin ödeneği verilecek.

Nakit destekli ücretsiz izin olarak bilinen uygulamanın bir yıl daha uzatılabilecek olmasıyla ilgili Türkiye'nin sanayi başkenti Kocaeli'den ve Bursa'dan sert tepki geldi. Kocaeli'de iki büyük konfederasyonun bölge temsilcileri yasa tasarısına karşı olduklarını ifade etti. Türk-İş Bursa 8. Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, amacın işsizlik rakamlarını kontrol altına almak olduğunu söyledi.

İŞ GÜVENCESİ OLMALI

Sözcü'nün haberine göre, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Kocaeli Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız, “1 Mayıs basın açıklamamızda biz ülkeyi idare edenlere, şimdi sosyal devleti inşa etme zamanı diye bir açıklamada bulunmuştuk. Bugünkü yasa teklifi sosyal devlet ilkelerinden bir sapmayı gösteriyor. İşten çıkarmaların 2021 Haziran ayına kadar ertelenebilecek olması bir makyaj. Bizim beklentimiz kamuya verilen güvencenin özel sektöre de verilmesi ve kanunun 25. Maddesindeki kusurlar işlenmedikçe iş güvencesi olması. İşçilerin patronun isteğine göre işten çıkarılmaması.” dedi.

KORONAVİRÜS FIRSAT OLARAK KULLANILDI

Koronavirüsün bir fırsat olarak kullanıldığını belirten Yıldız, “Bir diğer konu ise ücretsiz izin. Bu konunun yasalarımıza girmiş olması da koronavirüs sürecinde bir fırsatmış gibi kullanıldı. Bizim yasalarımız işçinin talebi doğrultusunda alınabilen bir haktı. Ama ne yazık ki biz koronavirüs süreci içerisinde ücretsiz izni işverenlere kullanabilecekleri bir imkan olarak sunmuş olduk. Bu bizim penceremizden kabul edilebilir değil. Ücretsiz izne tabi tutulan işçiye ödenen ücret işsizlik fonundan ödenecek. Günlük 39 lira ücretsiz izin parası ödeniyor. İnsanca yaşam koşullarını sağlayacak bir rakam değil bu. İşte bu sosyal devlet olma anlayışından uzak bir anlayışla hareket edildiğinin en bariz örneği.” ifadelerini kullandı.

EN AZ 2 BİN 400 LİRA OLMALI

Ücretsiz izin ödeneğinin de yetersiz olduğunu söyleyen Yıldız açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Asgari ücret ne kadar yetersiz olsa da bir gerçek önümüzde. 2 bin 400 liranın 1.177 lirası yeter diyorsunuz siz ücretsiz izne tabi tutulan insanlara. Bu birbiriyle çelişen kanunların ortaya çıkardığı bir durum. En az 2020 için belirlenen 2 bin 400 liralık asgari ücret tutarında ödeme yapılması gerekiyor ücretsiz izne çıkarılan işçilere. Ücretsiz izin de olsa, kısa çalışma da olsa yapılacak kanunların odağına insanı almak zorundayız. Bu haliyle mevcut düzenlemeler, yasal değişiklikler insanı odak almıyor. Bu haliyle bu yasal değişiklikler kabul edilemez.”

DAHA AZ ÖDEME YAPMAK İÇİN…

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Biz bu düzenlemeye en başından beri karşıyız. Şimdi bu emek karşıtı ücretsiz izin düzenlemesini uzatmak için teklifi meclise getiriyorlar. Bu yasal düzenlemeler işçileri ücretsiz izne mahkum ediyor. Ücretsiz izin uygulamasını meşrulaştırılmak ve sürekli kılmak istiyorlar. Hükümet İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işçiye daha az ödeme yapmak için yeni bir yol icat etti ve bu yolu kalıcı kılmak istiyor. İşsizlik Sigortası Fonu'nu işçiler ödememek için her yolu deniyorlar. Böylece ücretsiz izne çıkarılan işçilere normal şartlarda hak edecekleri işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden çok daha düşük ödeme yapıyorlar.” dedi.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ DEVREDEN ÇIKTI

İşçilerin 1.177 lira ile geçinmek zorunda bırakıldığını ifade eden Küçük, “Koronavirüs sürecinde işçilere ücretsiz izin ödeneği adı altında günlük 39 lira ödeme yapıldı. Bu insanlık mıdır? 1.177 lirayla geçinmek zorunda bırakıldı işçiler. Kısa çalışma ödeneği uygulanmadı pek çok fabrikada. Hemen her patron ücretsiz izni tercih etti. Şimdi hayat normale dönüyor. Koronavirüste normalleşme süreci yaşanıyor. Ancak buna rağmen işçilerin hayatını normale döndürmek istemiyorlar. İşçilerin emeğini gasp etmek için insanlık dışı ücretsiz izin uygulamasını uzatıyorlar. İşsizlik ödeneğini, kısa çalışma ödeneğini devreden çıkaran, işçileri sadece 1.177 lira geçinmek zorunda bırakan ücretsiz izin uygulamasını kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.