İşsizlik TÜİK'e göre bile artış gösteriyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba işsizlik rakamlarını değerlendirdi.

Yazılı açıklama yapan Ağbaba, "Ülkemizde işsizlik artık önü alınamayan sosyal bir sorun haline gelmiştir. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile % 14 seviyesinde gerçekleşti." dedi.

Ağbaba Türkiye'de işsizliğin ulaştığı noktayı şu sözlerle aktardı; Türkiye bu oranlar ile dünya genelinde 104 ülke arasında işsizliğin en yüksek olduğu 10.  OECD ülkeleri arasında ve Avrupa ülkeleri arasında ise 3. Ülke olmuştur. Türkiye’nin işsizliğin yüzde 12,7 olduğu Cezayir’in bile gerisinde kalmıştır.

GENÇ İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 27,4 OLDU

Genç işsizlik oranının geçtiğimiz yıla göre yüzde 6,6 oranında artarak yüzde 27,4'e yükseldiğini belirten Ağbaba,"Türkiye Avrupa ülkelerine kıyasla genç işsizliğin sürekli arttığı 2. Ülkedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “2007-2018 yılları arasında genç istihdamını Avrupa Birliğinde en fazla artıran ülke olduk’’ sözü ülkemizdeki mevcut durumla gerçeklikle uzaktan yakında ilgisinin olmadığı ortaya çıkmıştır." dedi.

İSTİHDAM DIŞINDA KALAN KADINLAR

Ağbaba açıklamasında şunları ifade etti; Ayrıca genç kadın işsizliği her geçen gün daha kötüye gitmektedir. Genç kadın işsizliği yüzde 26,4’ten yüzde 34,6’ya yükselmiştir. Yani her 100 genç kadından 35’i işsizdir. Verilere göre ise Türkiye’de 31 milyon çalışabilir kadın nüfusu içerisinde hiçbir şekilde istihdama dâhil olamayan kadın sayısı 20 milyon 241 bine yükselmiştir.

Son bir yılda sigortalı sayısı yarım milyondan fazla azaldı

Türkiye’de ekonomik kriz artık kangrenli bir hal almış durumdadır. TÜİK verilerine göre sanayi üretimi bir önceki yılın Ağustos ayına göre yüzde 3,6 azalmış durumdadır. Aylardır verileri güncellemeyip açıklamayan SGK verilerine göre ise sigortalı çalışan (4/a) sayısı 550 bin kişi yani yarım milyondan fazla işçi son bir yılda işsiz kalmıştır.

Ayrıca son bir yılda İŞKUR’a işsizlik kaydı yaptıranların sayısı 824 bin kişi artmıştır. 2018 yılında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 215 bin kişi varken 2019 Eylül ayında ise bu sayı 4 milyon 39 bine yükselmiştir. Kayıtlı işsizlerin yüzde 38,3 ise 15-24 yaş arası gençlerden oluşmaktadır. AKP iktidarı gençlerimizi işsizliğe ve geleceksizliğe sürüklemeye hızla devam ediyor.

Ne yazık ki istihdamın daraldığı ekonomik krizin bir türlü önlenemediği bu ortamda işsizlik daha da artacaktır. İktidar ülkeyi soktuğu bu ekonomik girdaptan çıkarabilme yetisini çoktan kaybetmiştir.