ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin kuzeydoğusundan asker çekme kararının ardından sosyal medya üzerinden Türkiye'ye yönelik tehditleriyle birlikte dolar/TL'de yükseliş yaşanırken, ekonomist Şant Manukyan'ın Mayıs 2019'da bir televizyon programındaki ifadeleri sosyal medyada büyük ilgi gördü.

ABD Başkanı Trump'ın Suriye'nin kuzeydoğusundan asker çekme kararının ardından Türkiye, bölgeye yönelik askeri harekât hazırlıklarını hızlandırdı.

Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Daha önce de açık bir şekilde söylediğim gibi, tekrar ediyorum, eğer Türkiye benim müstesna ve eşsiz bilgeliğimle belirlediğim sınırların dışına çıkarsa (daha önce yaptığım gibi) Türkiye ekonomisini mahvederim" tehdidinde bulundu.

Kubilay Boz adlı bir Twitter kullancısının gündeme getirdiği videoya göre, Mayıs 2019'da Bloomberg kanalında yayınlanan 'Küresel Piyasalar' programında ekonomist Şant Manukyan, piyasalardaki '8 Ekim 2019' tarihine dikkat çekti.

Manukyan yorumunda 8 Mayıs 2019 tarihinden beş ay sonrası için dolar alım satımı hakkında yoğun işlem trafiği olduğunu söylemişti. Manukyan’ın yorumları sosyal medyada gündem oldu.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar MüdürüManukyan, o programda döviz üzerinden aylar öncesinden 8 Ekim 2019'a yönelik yoğun bir ilgi olduğunu dile getirerek, "İlginç bir şekilde ne olduğunu bilmiyorum, zannerdesem hiçbirimiz de bilmiyoruz. Ekim'in 8'ine her türlü yani alma tarafında da satma tarafından çok yüksek opsiyonlar yazılmış. 150 milyon, 180 milyon, 200 milyon, 8 Ekim'e yığılan bir TL opsiyon piyasası var.  Ne olduğunu gerçekten bilmiyorum" ifadelerini kullanmıştı.