GERÇEK GÜNDEM - CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, memur ve emeklilere yapılan yüzde 6 zamma tepki gösterdi.

Kani Beko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı maaşına yapılan yüzde 26'lık zammı ve Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Bülent Arınç'ın maaşına yapılan yüzde 40'lık zammı da hatırlattı.

Kani Beko'nun Meclis Genel  Kurulu'nda memur ve emeklilere yapılan tepki gösterdiği açıklamaları şöyle:

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Emekliler Haftası'nı kutladığımız bugünlerde ne yazık ki 12 milyon emeklinin 8 milyonu açlık sınırının altında ücret almaktadır, geri kalan ise yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır, 5 milyon emekli ikinci iş aramaktadır.

Elektriğe yüzde 15, çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, Erdoğan'a yüzde 26, Bülent Arınç'ın da içinde olduğu Yüksek İstişare Kuruluna yüzde 40 zam yapılırken, BAĞ-KUR ve Sosyal Güvenlik Kurumu emeklisine yüzde 5, memur ve emeklisine yüzde 6 zam yapılmıştır.

Saraya para var, memura, emekliye yok. Bu durum kabul edilebilir değildir, çalışanlara ve emeklilere gerçek enflasyon oranından zam yapılmalıdır.

Ayrıca ekonomik krizden ve enflasyondan etkilenen emeklilere Avrupa ülkelerinin bazılarında uygulanan eşel mobil sistemi ve artı olarak zam uygulanmalıdır.