Ekonomik çöküşün artması ile birlikte alınan ürün ve hizmetlerin fiyatları fahiş şekilde artıyor. 

Ancak zamlar gıda, akaryakıt ya da enerji ile sınırlı kalmıyor, her alanda kendini gösteriyor. 

ÖZEL OKUL PATRONLARINDAN ZAM AÇIKLAMASI

AKP döneminde yaygınlaşan özel okullar da 2022-2023 eğitim yılı için belirlenecek zamma ilişkin bir açıklama yaptı. 

AZAMİ YÜZDE 62,98

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından yapılan açıklamada, özel okullara yapılacak zammın azami yüzde 62,98 olacağı açıklandı. 

Açıklamada, ''MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçmiş yıllardaki uygulamaları değerlendirildiğinde 2022-2023 öğretim yılı okul ücretleri için azami artış oranının yüzde 62.98 olduğu görülmektedir.

Kurumlarımız, velilerini ve çalışanlarını göz önüne alarak azami dikkatle bütçe yapacak ve kendi artış oranlarını yayınlayacaklardır'' denildi.

GERİ ADIM

Zam oranın açıklanmasından bir süre sonra Türkiye Özel Okullar Derneği yeni bir açıklama yaparak ''Özel okul ücretleri, TÜİK oranları dikkate alınarak düzenlenecektir'' denildi.

Açıklamada, "Bugün kamuoyuyla paylaşılan metin, yönetmeliğe atıf yapılarak belirtilmiş bir açıklamaydı. Velilerimizce artış oranının bu şekilde olacakmış gibi anlaşılması nedeniyle ilgili açıklama kaldırılmıştır. Özel okul ücretleri, TÜİK tarafından ilan edilen oranlar dikkate alınarak MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmenliğine uygun olarak düzenlenecektir'' ifadelerini kullanıldı.