Türk sporuna verdiği desteklerle adından sıkça söz ettiren Ufuk Üniversitesi, COVİD-19 pandemisi nedeniyle antrenmanlarına ara vermek zorunda kalan milli sporculara kapılarını açmış, millilik belgesine sahip modern pentatlon sporcuları ve Türkiye Yüzme Federasyonu'nun düzenlediği Türkiye şampiyonalarına katılmış olan sporculara, Dr. Orhan Girgin Spor Merkezi’nde ücretsiz antrenman imkânı sağlamıştı.

9 Eylül 2021 tarihinde Ufuk Üniversitesi İncek Kampüsünde gerçekleştirilen 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Dr. Orhan Girgin Spor Merkezi Sözleşme Töreni ile Ufuk Üniversitesi; Ankara Yüzme Kulübü Derneği, Ankara Yüzme Akademisi Gençlik Geliştirme Spor Kulübü, Ankara Triatlon Spor Kulübü Derneği, Ankara Mars Gençlik Spor Kulübü Derneği, Ankara Nova Gençlik Spor Kulübü Derneği bünyesindeki sporculara, 6 kulvarlı yarı olimpik havuzunda antrenman imkânı sağlayacak.

Törene, Ufuk Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof.Dr. Haluk YETKİN, Mütevelli Heyet Başkan Vekili Av.Mahmut Emin VAROL, Ufuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tevfik TEZCANER, Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan YALÇIN, Erkekler Master Yüzme Rekortmeni Prof.Dr. Kağan OLGUNTÜRK'ün yanı sıra pentatlon dünya ikinciliğini elde eden milli sporcu Asu Zeynep NAMAZCI ve ilgililer katıldı.

REKTÖR PROF.DR. TEZCANER: ÜNİVERSİTEMİZ YÖNÜNDEN SEVİNÇ VE GURUR KAYNAĞIDIR

İmza töreninde konuşan Ufuk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tevfik TEZCANER konuşmasında, 2020 yılının mayıs ayında Spor Komisyonunun toplanarak, kısmi normalleşme sürecinde ne şekilde bir tavır alınması gerektiğinin tartışıldığını ifade etti. Prof.Dr. Tevfik TEZCANER, şunları kaydetti: “Alınan karar, topluma katkı temelinde spor faaliyetlerinin gerekli önlemler alınmasından taviz verilmeksizin sürdürülmesine destek vermek şeklindeydi. Bu doğrultuda, titizlikle ve üstün gayretlerle salgının şiddetlendiği dönemde dahil devam ettirilmiştir. Üniversitemizin Türk sporuna verdiği bu destek, iç ve dış paydaşlarımız tarafından takdirle karşılanmıştır. Bu karar ile yüzme havuzumuz açık tutulmuş, yaptıkları spora ara vermemek zorunda olan birçok sporcumuz antrenmanlarını sürdürebilmişlerdir.

Bu sayede 12 yaşındaki kızımız Asu Zeynep Namazcı Dünya Pentatlon ikincisi, Prof.Dr. Kağan OLGUNTÜRK ise Erkekler Master Yüzme Rekortmeni olmuşlardır. Bu başarılara katkıda bulunabilmemiz Üniversitemiz yönünden sevinç ve gurur kaynağıdır. Bugün yapacağımız tahsis sözleşmesi teslimiyle Üniversitemizin misyonuna koşut olarak, Türk sporuna katkıda bulunacağımız inancını taşımaktayım.”

“UFUK ÜNİVERSİTESİNE VERDİĞİ MOTİVASYON VE DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan YALÇIN, federasyonun başarı grafiğini günden güne yükselttiğini vurgulayarak, pandemi döneminde sporculara kapılarını açtığı için Ufuk Üniversitesine teşekkür etti. YALÇIN, şöyle konuştu: “Ufuk Üniversitesi’nin yeri bizde çok ayrı. Milli sporcularımıza ev sahipliği yaptılar. Federasyon çatısı altındaki ve özellikle milli takıma hizmet anlamında akreditasyon almış bütün kulüplerimize bu imkânı verdiler.”

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölüm Başkanı ve Erkekler Master Yüzme Rekortmeni Prof.Dr. Kağan OLGUNTÜRK, “Biz master sporcularının antrenman devamlılığı çok önemli. Uzak kaldığımızda ise spordan kopuyoruz. Ben Ufuk Üniversitesi sayesinde antrenmanlarıma hiç ara vermeden devam etme şansına sahip oldum. Ulusal yarışlara katılmaya devam ediyoruz. 2022 yılında Japonya’da yapılacak olan Masterlar Dünya Şampiyonasıyla geri dönmeyi hedefliyorum.”diye konuştu.

Pentatlon Dünya ikinciliğini elde eden Milli Sporcu Asu Zeynep NAMAZCI, COVİD-19 pandemisi nedeniyle sağlık önlemleri gereği spor salonları ve yüzme havuzlarının kapandığı süreçte antrenmanlarına ara vermek zorunda kaldığını, bu durumun kendisinde antrenman sürekliliğini kaybetme kaygısı oluşturduğunu ancak Ufuk Üniversitesi’nin milli sporculara kapılarını açtığını öğrenmesiyle duyduğu sevinci şu sözlerle aktardı: “Artık belirsizlikler ve kaygılar geride kalmıştı. Milli takım seçmeleri için yoğun bir çalışma içine girdim. Ağustos ayında yapılan Milli Takım Seçme Yarışları’nda Türkiye birincisi olarak tekrar milli takıma seçildim. Almanya Weiden’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda bireysel ve takım yarışlarında iki kere dünya ikincisi olarak ülkemi başarıyla temsil ettim. Bana bu motivasyonu ve desteği verdiği için Ufuk Üniversitesine ve Modern Pentatlon Federasyonuna sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim.”