20 Haziran’da gerçekleştirilecek Lise Geçiş Sınavı (LGS) için sınav görevlisi bulmakta güçlük çeken Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunu, lisans ya da ön lisans mezunu kamu çalışanlarını görevlendirerek aşmaya çalışacağı öğrenildi.

27 Mayıs’ta sona eren LGS sınav görevlisi başvurularına öğretmenler beklenilen ilgiyi göstermedi. Koronavirüs salgını nedeniyle sağlıklarından endişe eden öğretmenler, başvuru yapmadı.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; öğretmenlerin resen görevlendirilmesi yoluna gidileceği belirtilirken, ayrıca farklı kamu kurumlarında çalışanların sınav görevlisi olarak görevlendirebileceği belirtildi.

DİĞER KAMU PERSONELİ

MEB’in “2020 Merkezi Sınav Görevlendirme İşlemleri” yazısında salon başkanı ve gözetmenlerin MEBSİS sitemine yapılan başvurular arasından belirleneceği belirtilirken yeteri kadar öğretmen bulunamaması durumunda diğer kamu personelinden de görevlendirme yapılabileceği kaydedildi. Yazıya göre, yardımcı engelli gözetmeni ise milli eğitim müdürlüklerince resen görevlendirilecek. LGS’ye evde ya da hastanede girecek öğrenciler ile tek kişilik salonda girecek öğrencilerinin bulunduğu yerlerde görev yapacak öğretmenler MEBSİS sisteminden belirlenmeyecek.

KARAR ALICILAR ELEŞTİRİLMELİ

Sınavların salgın sonrasına ertelenmesi yerine iktidarın haziranda yapma ısrarının görevli bulma sorununa neden olduğunu belirten Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Öncelikle bu kararı alanların eleştirilmesi gerekmektedir, öğretmenlerin değil. Pandemi koşullarda öğretmenlerin görev almak istememesi anlaşılabilir bir durumdur. MEB’in sınavlarla ilgili mevzuatında resen görevlendirme yetkisi yok” dedi.

Kararı eleştiren Bozdoğan, “LGS eğitim öğretim sürecinin bir parçasıdır ve bu anlamıyla öğretmenlerin dışında yapılacak görevlendirmeler öğrencilerin eğitim hakkı açısından sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle MEB, öğretmenler dışında sınav görevlendirmesi yapmamalıdır” diye konuştu.