İzmir Valiliği, kentteki lise öğrencilerinin ailelerinden izin alınmadan başka bir okulun, “Mevlid-i Nebi” etkinliğine götürülmesini ilginç bir açıklamayla savundu. Valilik, Bornova Lisesi ile Altay Ticaret Mesleki ve Teknik Lisesi öğrencilerinin etkinliğe okul bahçesinden yürüyerek gittiği için veli izin dilekçesi alınmadığını açıkladı.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; İzmir’deki lise öğrencileri, “Pilav yemeye gidilecek” denerek Bornova Müftülüğü’nün, “Mevlid-i Nebi” etkinliğine götürüldü.

Bornova’daki lise öğrencileri, öğretmenleri tarafından götürüldükleri etkinliğin amacının pilav yedirmek olmadığını salona girince öğrendi. Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin konferans salonunda düzenlenen etkinlikte, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Muammer Erbaş, “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans verdi.

Selçuk Yaşar Boyacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bornova Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesi öğrencilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce öğrencinin götürüldüğü etkinlikte tasavvuf müzik ve Kuran dinletisi gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan öğrenciler, son ana kadar götürüldükleri yeri bilmediklerini, veliler ise çocuklarının etkinliğe katılması için kendilerinden izin alınmadığını bildirdi.

ETKİNLİKTE CARİYELER ANLATILDI MI?

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, yaşananları TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Polat, “Etkinlik için neden ailelerden izin alınmadı? Konferansın ders saatlerinde yapılması müfredata uygun mudur? Öğrencilerin ailelerinden izin alınmadan etkinliğe götürülmesine ilişkin soruşturma açılmış mıdır? Etkinlikte öğrencilere, ‘cariyeler’ anlatılmış mıdır?” sorularını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlamasını istedi.

MEB, Polat’ın sorularına İzmir Valiliği’nden gelen bilgi notuyla yanıt verdi. Valilik, 12 Kasım 2019’da düzenlenen etkinliğe Bornova Anadolu Lisesi ile Altay Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden katılan öğrenciler için veli iznine gerek olmadığını savundu.

Açıklamada, etkinliğin düzenlendiği Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bornova Anadolu Lisesi ve Altay Ticaret Meslek Lisesi’nin aynı yerleşke içinde olduğu belirtilerek, “Öğrenciler, okul bahçesi içerisinden ve öğretmenleri eşliğinde okul dışına çıkmadan yürüyerek katıldıklarından veli izin dilekçesi alınmamıştır” denildi. Selçuk Yaşar Boyacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İzmir Fen Lisesi öğrenci velilerinden ise izin dilekçesi alındığı kaydedildi.

Sorularına verilen yanıtın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen CHP’li Polat, şu değerlendirmede bulundu:

“Velilere, öğrencilerin nereye götürüldüğünü söylemiyorsunuz. İzmir’deki herkes laik, bilimsel eğitimden yanadır. Müfredatımızda yer almayan bu tip etkinlikler ile çocukları bir şekilde örgütlenme aracına dönüştürdüler. Daha dün, FETÖ’nün düzenlediği Kutlu Doğum Haftaları vardı. Bakanlığın sorularımızı anlamadığını görüyoruz.”