• BIST 106.239
  • Altın 161,217
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 1 °C

'EDS sisteminin gerekçesi nedir?'

'EDS sisteminin gerekçesi nedir?'
CHP İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam İstanbul genelinde uygulanan Elektronik Denetleme Sistemini Meclis gündemine taşıdı.

Elektronik denetleme sistemin gerekçesi nedir?

CHP İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam İBB Meclisinde İstanbul genelinde uygulanan Elektronik Denetleme Sistemini (EDS) sorgulayarak yazılı soru önergesi ile dile getirdi ve Başkan Topbaş’a sordu:

İstanbul genelinde yeni kuruluma başlanan kameralı elektronik denetleme sistemin gerekçesi nedir?

Son zamanlarda İstanbul genelinde başta EDS takibi olmak üzere yeni bir kamera ve sistem çalışması yapıldığı görülmektedir. Yine metrobüs durakları, metro, hafif raylı sistem, füniküler istasyonları, kentin merkez noktaları, ana arter yollar ve kavşaklar ve bunlar gibi yerlerde sistemin kurulu olduğu ve izleme, kayıt, arşiv ile paylaşım İBB’nin uhdesinde bulunduğu bilinmektedir” sözlerine yer vererek konuyu İBB Meclis gündemine taşıyan CHP’li Üye Dr. Hakkı Sağlam hazırladığı yazılı önergesinde İBB Başkanı Kadir Topbaş’a sordu; “İstanbul genelinde yeni kurulumu başlanan elektronik sistemin gerekçesi nedir? Kime, hangi yöntemle ve kaç liraya yaptırılmaktadır? İşin muhammen bedeli ihale tarihi ve ihaleye katılanlar ile teklif verenler kimlerdir? İşin başlama ve bitiş tarihi nedir? Kullanılacak sistemin özellikleri nedir? Buna ihtiyaç duyulmasının gerekçesi nedir?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2014 yılı Aralık ayı toplantılarında İBB Meclisinin CHP’li Üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve HHhhh Önder Polatoğlu’nun imzaları ile İBB Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi:

Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:

İstanbul genelinde yaya, trafik ve güvenlik nedeniyle elektronik ortamda (kamera ile) takip ve kayıt edildiği malumlarınızdır. Son zamanlarda İstanbul genelinde başta EDS takibi olmak üzere yeni bir kamera ve sistem çalışması yapıldığı görülmektedir. Yine metrobüs durakları, metro, hafif raylı sistem, füniküler istasyonları, kentin merkez noktaları, ana arter yollar ve kavşaklar vb yerlerde sistemin kurulu olduğu ve izleme, kayıt, arşiv ile paylaşım İBB’nin uhdesinde bulunduğu bilinmektedir. Bu kapsamda;

1. İstanbul genelinde kaç noktada EDS ve güvenlik sistemine erişimi sağlayan kamera bulunmaktadır? Bunların yer adres ve haritası nedir?

2. Yeni kurulumu başlanan elektronik sistemin gerekçesi nedir? Kime, hangi yöntemle ve kaç liraya yaptırılmaktadır? İşin muhammen bedeli ihale tarihi ve ihaleye katılanlar ile teklif verenler kimlerdir? İşin başlama ve bitiş tarihi nedir? Kullanılacak sistemin özellikleri nedir? Buna ihtiyaç duyulmasının gerekçesi nedir?

3. Kayıtlar hangi müdürlük tarafından nerede, nasıl ne kadar süre ile muhafaza edilmektedir? Muhafaza süresi nedir? Kimlere açıktır? Kimlere hangi şartla verilmektedir? Muhafaza, örnek verilme yetkisi kimdedir?

4. Arıza tespiti kim tarafından yapılmaktadır? Müdahale emri kim tarafından verilmektedir? Müdahale yetkisine haiz (sayı, görevi) olanlar kimlerdir?

5. Kayıt, saklama, suret verme ve diğer kamu kuruluşları tarafından kullanılması ile cezai müeyyede sonucunda ilgililerinden alınan bedel var mıdır? Varsa her bir işlem bazında nedir? Her bir işlemin kurulmasından bu yana aylık/yıllık elde edilen gelir nedir? İlgilisine tahakkuk ettiği halde bugüne kadar tahsil edilmeyen alacak var mıdır? Varsa hangi kurumdan ve ne kadar alacak bakiyesi varıdır?

6. Kaza, dışarıdan 3. Kişiler tarafından müdahale vb nedenlerden dolayı hasar gören, kullanılmayacak hale gelen cihazlar ile ilgili yapılan işlemler nelerdir? Bundan dolayı adli makamlara intikal eden olay var mıdır? Varsa nedir? Olayın görüldüğü mercii ve dosya numarası nedir? (varsa her dereceden kararın eklenmesi) sonuçları ve ayrıntısı nedir?

7. Bu sistemin kullanılması, kısmen kullanılamaması, muhafazası, suret verilmesi vb nedenlerden dolayı kamu ve diğer 3. Kişiler ile ilgili yargıya intikal eden olay var mıdır? Varsa nedir? Olayın görüldüğü mercii ve dosya numarası nedir? (varsa her dereceden kararın eklenmesi) sonuçları ve ayrıntısı nedir?

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.