Reebok Rusya markanın globalde kullandığı “Güçlü olduğun için asla özür dileme” orijinal sloganının yerine “Erkek onayı için diken üstünde oturmaktansa, erkeklerin suratına otur” sloganını kullandı. Değiştirilen bu slogan sosyal medyada tepki çekti.

Sputnik’te yer alan habere göre, son reklam kampanyasında “Be More Human” söylemiyle tüketicilere ulaşan Reebok’un Rusya ofisi Instagram’da “Kalıplara sığma” ifadesini kullandı. Kampanyanın Rusya uyarlamasında yer alan çalışmaların büyük bir kısmı orijinal kampanyaya sadık kalırken Rus feminist gazeteci Zalina Marşenkulova’nın yer aldığı çalışma ise infial yarattı. Reklamda İngilizceden çevrildiğinde “Güçlü olduğun için asla özür dileme” anlamına gelen slogan farklı şekilde yorumlandı. Reklamın Rusça versiyonunda “Erkek onayı için diken üstünde oturmaktansa, erkeklerin suratına otur” ifadeleri kullanıldı.

Instagram’da yayılan kampanya görselleri Rusların tepkisini çekti. Tepkilerin ardından Reebok, söz konusu görselleri sosyal medyadan kaldırdı. Kullanıcılar sloganların orijinallerinden çok farklı hale getirilmesini eleştirdi.

Gerçekleştirilen bu kampanya özellikle Rusya’da kullanıcıları ikiye böldü. Eleştirel olarak bu görselleri paylaşan insanlar şoka girdiklerini dile getiriyor.