Amini'nin avukatı: Hastalık iddiaları ciddiye alınmamalı

Mahsa Amini'nin ailesini temsil eden avukat Nikhbakht, İran'da birçok kişinin gözaltında hayatını kaybettiğini söyledi ve "Mahkumların öldürülmesi Amini'ye mahsus bir durum değil" dedi.

Amini'nin avukatı: Hastalık iddiaları ciddiye alınmamalı

İran'da ahlak polisi tarafından katledilen Mahsa Jîna Amini'nin ailesini temsil eden avukatlardan Saleh Nikhbakht, 22 yaşındaki Amini'nin İranlı yetkililer tarafından öldürüldüğünü söyledi. Amini'nin sağlık sorunları olduğu ve bunun ölümüne yol açmış olabileceği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Nikhbakht, "Jîna hakkındaki hastalık iddiaları yalandır ve ciddiye alınmamalıdır" dedi.

'MAHKUMLARIN ÖLÜDÜRÜLMESİ AMİNİ'YE MAHSUS DEĞİL'

İran'da birçok kişinin gözaltında hayatını kaybettiğini dile getiren avukat, "Mahkumların öldürülmesi Amini'ye mahsus bir durum değil" dedi. Cinayetin sorumlularının yargılanacağından umutlu olmadığını söyleyen avukat, ailenin hukuk ekibinin Amini'nin ölümüne ilişkin bir soruşturma komisyonu kurulması yönünde talepte bulunacağını aktardı.

PROTESTOLARDA EN AZ 76 KİŞİ ÖLDÜ 

Amini'nin 16 Eylül'deki ölümünden bu yana Kürt kentleri başta olmak üzere kadınların öncülüğünde düzenlenen protestolar devam ederken, Norveç'in başkenti Oslo merkezli İran İnsan Hakları (IHR) örgütü en az 76 protestocunun hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan İran polisi, 1200 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ise gözaltına alınanlar arasında en az 20 gazetecinin bulunduğunu kaydetti.