Rus haber ajansları dün (20 Eylül) Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’nın işgali hakkında önemli bir açıklama yapacağını duyurdu, fakat Putin’in yapacağı açıklama bilinmeyen nedenlerden ötürü ertelendi. Putin’in ertelenen konuşmayı bugün yapması bekleniyor.

Serbestiyet'te yer alan habere göre, konuşmada Donetsk ve Luhansk’da düzenlencek Rusya’ya katılım referandumları hakkında mesajlar vermesine kesin gözüyle bakılan Putin ülke çapında askeri seferberlik de ilan edebilir. Sosyal medyada Putin’in seferberlik ilan etme ihtimali nedeniyle, yurt dışı uçuş hatlarında rezervasyon yoğunluğu yaşandığı, Türkiye uçuşlarının fiyatlarının talep nedeniyle arttığı iddia edildi.

18-65 YAŞ ARASI ERKEKLER ASKERE ÇAĞRILABİLİR

Putin’in dün yapacağı basın açıklaması bilinmeyen sebeplerden ötürü ertelendi. Rus medya organı RT’nin genel yayın yönetmeni, sosyal medya kullanıcılarıyla önce “Beklemek”, açıklamanın yapılmayacağının haberleştirilmesi üzerine “Yatmak” mesajlarını paylaştı. Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki işgal altındaki bölgelerde düzenlenecek olan Rusya’ya katılım referandumları hakkında açıklama yapması bekleniyor. Ayrıca ülke çapında bir askeri seferberlik ilan edebileceği ve 18-65 yaş arası bütün erkekleri askere çağırabileceği de bir olasılık olarak değerlendiriliyor.

Putin’in seferberlik çağrısında bulunma ihtimali karşısında dış hat uçuşlarında rezervasyonların arttığı, Türkiye uçuşlarında talep nedeniyle fiyatların arttığı sosyal medyada iddia edildi.