Yaklaşık altı saatlik bir çalışmanın ardından nehirden çıkarılmış olan 850 kiloluk deniz memelisi, bir ağ ve vinçle sabah saat dört civarında çok sayıda veterinerin gözetiminde bir mavnaya yerleştirilmişti. 

Eure vilayeti yetkilisi Isabelle Dorliat-Pouzet, kurtarma operasyonu öncesinde yaptığı açıklamada, genellikle soğuk Arktik sularında bulunan ve koruma altında bir tür olan beyaz beluganın daha sonra soğutmalı bir kamyona yerleştirilerek sahile taşınacağını söylemişti.

Dört metre boyundaki balina, bir haftadan uzun bir süre önce Paris'e doğru ilerlerken görülmüş ve Normandiya'daki Saint-Pierre-La-Garenne'deki kanalda yaklaşık 130 kilometre içeride mahsur kalmıştı.

Cuma gününden bu yana, balinanın daha iç kesimlere ilerlemesini engellemek için Paris'in 70 kilometre kuzeybatısındaki Saint-Pierre-La-Garenne'de bir kilit oluşturuldu. Burada yemek yemeyi reddeden balinanın sağlığı bozuldu.

Avrupa'nın en büyüğü olan Güney Fransa'daki Marineland deniz memelileri parkından Isabelle Brasseur daha önceki açıklamasında sağlık durumunun "tatmin edici" olduğunu ancak onu denize geri döndürmek için gerçekleştirilen "olağanüstü" operasyonun, zaten zayıflamış ve stresli olan hayvan için risksiz olmadığını kaydetmişti.

Korkulan gerçekleşti ve beyaz beluga türü balina nakil işlemleri sırasında hayatını kaybetti. Beluga Ouistreham'ın Channel limanındaki bir deniz suyu havuzuna götürülüyordu. Burada üç gün gözetim altında tutulup denize salınması planlanıyordu.