Sırp Ortodoks Kilisesi Şurası, Makedonya Ortodoks Kilisesi-Ohri Başpiskoposluğu'nun otosefalliğini (Ortodokslukta kendilerine ait bir baş tarafından yönetilen Ortodoks kiliselerine verilen ad) kutsadığını ve kabul ettiğini açıkladı.

Makedonya Ortodoks Kilisesi-Ohri Başpiskoposluğu ve Sırp Ortodoks Kilisesi, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan Aziz Kliment Ohridski Kilisesi'nde ortak ayin düzenledi.

Ortodoksların yoğun katılım gösterdiği ayini, Makedonya Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Stefan ve Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfirije yönetti.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfirije, konuşmasında “inananların sevgisinin birbirlerine ihtiyaç duyduklarını gösterdiğini” belirterek, şöyle devam etti:

“Şimdi size bir sevinç daha getiriyoruz. Sırp Ortodoks Kilisesi Şurası, Makedonya Ortodoks Kilisesi-Ohri Başpiskoposluğu'nun ricasını oy birliği ve kararlılıkla karşılıyor ve bu Şura, Makedonya Ortodoks Kilisesi-Ohri Başpiskoposluğu'nun otosefelliğini kutsuyor, onaylıyor, kabul ediyor ve ilan ediyor.”

Ayrıca Stefan, “Bu tarihi dönem, milliyetine bakmaksızın Makedonya'daki tüm Hristiyanlar için bir bayramdır” ifadesini kullandı.

İstanbul Rum Patriği Bartholomeos'un, kendisine gönderilen ortak ayin düzenleme konusundaki mektubunu kabul ettiği bilgisini paylaşan Stefan, Hamsin Yortusu bayramı kapsamında Fener Rum Patrikhanesi ile ortak ayin düzenleyeceklerini aktardı.

İstanbul Rum Patrikhanesi Sinod'u 9 Mayıs'ta düzenlediği toplantıda Ohri Başpiskoposluğu'nu kanonik olarak kabul ettiğini duyurmuştu.

Bu karar, otosefallik anlamına gelmemekle birlikte, Makedonya Ortodoks Kilisesinin uluslararası isim ve statüsünü düzenleyerek, bu kilisenin Ortodoks dünyasıyla bölünme içinde olmadığını onaylıyor.

Bunun ardından, 19 Mayıs'ta Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Sırp Ortodoks Kilisesi ve Makedonya Ortodoks Kilisesi-Ohri Başpiskoposluğu uzlaşı ayini düzenlemişti. Bu ayin iki kilise arasındaki 55 yıllık uzlaşmazlığa son vermişti. Makedonya Ortodoks Kilisesi, 1967 yılında Sırp Ortodoks Kilisesi'nden ayrılarak kurulmuştu.