GERÇEK GÜNDEM - Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanının gecikmeden NATO'ya başvuru yapmaları gerektiğini açıklamalarının ardından Kremlin'den ilk açıklama geldi.

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Finlandiya'nın NATO'ya katılımının Rusya için 'kesinlikle bir tehdit' olacağını söyledi.

Peskov, NATO'nun genişlemesinin Avrupa ve dünyayı daha istikrarlı yapmayacağını belirtti.

Kremlin Sözcüsü, Finlandiya'nın NATO'ya katılmak için attığı adımların pişmanlık nedeni olduğunu ve simetrik yanıt gerektirdiğini ifade etti.

STOLTENBERG: SORUNSUZ VE HIZLI OLACAK

Öte yandan Finlandiya'nın NATO'ya katılım için attığı adımlarla ilgili bir açıklama da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den geldi.

Stoltenberg, "Finlandiya üyelik başvurusu yaparsa NATO'da memnuniyetle karşılanacak, katılım süreci sorunsuz ve hızlı olacaktır." dedi.

FİNLANDİYA: NATO'YA GÜÇ KATACAĞIZ

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Finlandiya'nın NATO üyeliği için ülke içinde artan bir destek bulunduğunu kaydeden Haavisto, bu desteğin son dönemde yüzde 70'e çıktığını aktardı.

Haavisto, Cumhurbaşkanı Niinistö ve Başbakan Marin'in NATO üyeliği hakkındaki açıklamasından sonra ulusal karar verme noktasına yaklaştıklarını dile getirdi.

Finlandiya'nın NATO ile zaten yakın iş birliği içinde olduğunu hatırlatan Haavisto, "Finlandiya bölgesel bir güvenlik sağlayıcısıdır ve gelecekteki müttefik olarak NATO'yu daha da güçlendirecektir." diye konuştu.

Haavisto, ülkesinin NATO'ya katma değer sağlayacağını, savaş zamanı için 280 bin askeri, 900 bin yedek kuvveti bulunduğunu, yakın zamanda 64 F-35 savaş uçağı sipariş ettiklerini söyledi.

Haavisto, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali Avrupa'nın ve Finlandiya'nın güvenlik ortamını değiştirmiştir. Finlandiya doğrudan acil bir askeri tehditle karşı karşıya değildir. Seçme özgürlüğü ve ne yöne gideceğimizi belirleyecek ulusal kuralları sürdürmek Finlandiya'nın dış güvenliği ve savunmasının ayrılmaz parçalarıdır." dedi.

ÜYELİĞE KADAR GÜVENLİK GARANTİSİ

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin, bugün yaptıkları ortak açıklamada, Finlandiya'nın gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini ifade etmişti.

İsveç'in de gelecek günlerde NATO'ya katılma kararını duyurması bekleniyor.

NATO, her iki ülkenin üyeliğine sıcak bakıyor ve üyelik sürecinin hızlı olması bekleniyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki ülkenin başvuru yapması halinde "resmi üyeliğin tamamlanmasına kadar geçecek sürede" Finlandiya ve İsveç'in güvenliklerinin sağlanması için ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılabileceğini söylemişti.

Haavisto, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin'in NATO üyeliğine başvurulması niyetini ifade eden açıklamasından sonra Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen oturuma video konferans yöntemiyle bağlanarak konuşma yaptı.