Avrupa'da artan grip vakaları "çifte salgın" tehlikesini beraberinde getirdi.

Avrupa Hastalıktan Koruma ve Kontrol Merkezi'nin (EDCD) bu ay yayımlanan bir raporuna göre kıtada Aralık ayının ortasından bu yana beklenenden yüksek oranda grip virüsü dolaşıyor.

YILIN SON HAFTASINDA ZİRVE YAPTI

ECDC ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Avrupa'daki yoğun bakım ünitelerindeki grip vakaları yılın son haftasında yüzde 43 artarak zirve yaptı. Bu oran hala pandemi öncesi dönemden daha düşük seviyede bulunuyor. Bununla birlikte, geçen yıl Aralık ayı boyunca yoğun bakımda yalnızca bir vakanın bulunması aradaki ciddi farkı ortaya koyuyor.

FRANSA'NIN ÜÇ BÖLGESİ SALGINLA KARŞI KARŞIYA

Fransa sağlık bakanlığının geçen hafta yayımladığı verilere göre ülkenin üç bölgesi grip salgınıyla karşı karşıya. Diğer bölgelerde ise hastalık salgın öncesi dönemde seyrediyor. Bu kış ülkede 72 ciddi grip vakası kaydedildi, altısı ölümle sonuçlandı.

GRİP AŞISI YETERİNCE ETKİLİ DEĞİL Mİ? 

Avrupa'daki aşı üretici firmaları temsil eden Vaccine Europe, bu yıl üretilen grip aşısının ne kadar etkin olduğunu anlamak için henüz ellerinde yeterli veri bulunmadığını belirtiyor ve geçen yıl çok az düzeyde grip virüsünün dolaşımda olmasını bu yılki aşıları belirlemede zorluğa neden olduğunu kabul ediyor.

Grip aşıları, grip mevsiminin başlamasından yaklaşık altı ay önce bir diğer yarı kürede ortaya çıkan grip vürüsünün türüne göre adapte ediliyor.

(EURONEWS)