ANT1 televizyonuna demeç veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, tarih belirlenmesi halinde katılmaya hazır olduklarını açıkladığı istikşafi görüşmeler hakkında Ankara'ya yeni mesajlar gönderdi.

“2021, İKİLİ İLİŞKİLER AÇISINDAN 2020'DEN DAHA İYİ OLACAK”

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, Türkiye'yle uzun vadeli görüşmelerin başlaması ve ihtilafın çözülmesi için uygun bir zemin bulma konusunda iyimser olduğunu kaydeden Miçotakis, 2021 yılının ikili ilişkiler açısından 2020'den daha iyi olacağını umduğunu zira çok gerilimli dönemlerden geçtiklerini vurguladı.

“YAPTIRIMLARIN GENİŞLEMEYECEĞİNİ UMUYORUM”

Miçotakis, "Türkiye'nin bunun kendisi için faydalı olduğunu anlaması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye'nin Avrupa ve ABD'yle ilişkilerinde olduğu gibi, Ankara'nın provokasyonları artırma politikasının beklenen sonuçları vermediğine inanıyorum. Türkiye, ABD'nin yaptırımlarına maruz kaldı, AB'de de bu süreç başladı ve genişleyebilir. Buna gerek kalmayacağını umuyorum ancak Türkiye, eylemlerinin bir sonucu olacağını her zaman bilmeli" ifadelerini kullandı.

“KALDIĞIMIZ NOKTADAN DEVAM ETMELİYİZ”

"Hükümetimiz, en başından beri istikşafi görüşmelerin yeniden başlamasını hedefliyordu. Burada altını çizmek isterim ki, istikşafi görüşmeler müzakere değil, gayriresmi sohbetlerdir. Görüşmelerin yeniden başlaması için çerçevesinin belirlenmesi gerekir" diyen Miçotakis sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çerçeve gayet açıktı. Yunanistan'ın münhasır ekonomik bölgesinde hiçbir şekilde keşif çalışması yapılmamalı ve kaldığımız noktadan devam etmeliyiz. Yani, deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda belirlenen çerçevede. O zaman sadece Ege Denizi söz konusuydu, şimdi buna Doğu Akdeniz'i de ekliyorum. Belirli bir bağlam içinde konuşmak, hiç konuşmamaktan çok daha iyidir."

Yunanistan Başbakanı, Yunan adalarının ve ihtilaflı bölgelerin silahsızlandırılması konularının Türk tarafınca gündeme getirilmesi halinde bunları istişare etmeyeceklerinin altını çizdi.

“YUNAN ORDUSU GÜÇLENİYOR”

Miçotakis, Yunanistan ordusunun güçlendiğine de dikkat çekerek "Yunanistan ilk kez uluslararası hukuka teoride başvurma doktirininden uzaklaşıp savunmasını ve ittifaklarını güçlendirerek ihtilafları barışçıl yoldan çözebileceğini kanıtladı" diye ekledi.

KRİZDEN 61. TURA ÇIKMA ÇABASI

Türkiye ile Yunanistan arasında 2002'de başlatılan istikşafi (keşif amaçlı) görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016'da Atina'da yapılmıştı. Dönemin Yunan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş, ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti. Son dönemde Doğu Akdeniz'deki sondajlar üzerinden Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde AB ve NATO'nun müdahil olması sonucu istikşafi görüşmelerin 61. turunun 25 Ocak'ta İstanbul'da yapılacağı açıklanmıştı.