Yapılan açıklamaya göre Tesla çalışanlarının yüzde 9'uyla yollar ayrılacak.

Elon Musk, kötü haberi "Tesla'da zor ama gerekli bir yeniden yapılandırma yolda" sözleriyle verdi. Ancak işten çıkarma aslında beklenen bir gelişme; zira 2018'in ilk çeyreğinde şirket 710 milyon dolar zarar etti; bu da yetmedi Tesla Model 3'ün seri üretime bir türlü geçememesi de sorunları daha da büyüttü.

Olumsuz gidişatı gören Musk ise bu yılın üçüncü çeyreğinde kâra geçebilmek için zor da olsa gerekli adımları atması gerektiğini düşünüyor. Bu anlamda atılan ilk adım ise çalışanların bir kısmıyla yolları ayırmak oldu. İşten çıkarmalar sadece maaşlı çalışanları etkileyecek ve üretim bölümlerine uzanmayacak. Bu da Tesla'nın önceliğinin her şeye rağmen Model 3'ün üretimi olduğunu gösteriyor.

Elon Musk, küçültme kararını şirket çalışanlarına da e-maille duyurdu.

Musk Twitter'dan yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

"Son 15 yılda, neredeyse başladığımız günden beri Tesla'nın hiç yıllık kâr getirmediği düşünülürse derdimiz elbette kâr değil. Bizi harekete geçiren dünyanın sürdürülebilir ve temiz enerjiye geçişini hızlandırma misyonumuz ancak nihayetinde sürdürülebilir bir şekilde kârda olduğumuzu göstermediğimiz sürece, asla bu hedefe ulaşamayız."