ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan protestolarla beraber köle taciri heykellerinin yıkılması hakkında tartışmalar gündemdeki yerini korurken, ABD Başkanı Donald Trump ‘Bağımsızlık Günü’ kutlamaları için Rushmore Dağı Anıtı’nda miting düzenledi. Trump, ABD’nin ‘aşırı solcu faşizmin’ kuşatması altında olduğunu söyledi.

FİZİKSEL MESAFE KURALLARINA UYULMADI

Eyaletlerde koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasıyla vaka sayılarındaki artış devam ederken, Trump’ın düzenlediği mitinge fiziksel mesafe kurallarına uyulmaması ve katılımcıların maske takmaması görüntülere yansıdı.

7 bin 500 kişinin katıldığı mitingde konuşan Trump, ülke genelinde düzenlenen ırkçılık karşıtı gösterilerin ‘ABD siyasi sisteminin temellerini tehdit ettiğini’ ifade etti. “Bu sol kültürel devrim Amerikan devrimini devirmek için tasarlanmıştır” diyen Trump, ‘okullarda çocuklara ülkelerinden nefret etmeyi öğrettiklerini’ öne sürdü.Irkçılık karşıtı protestolarda diz çökülmesine gönderme yapan Trump, “Biz sadece tanrının önünde diz çökeriz” dedi ve şöyle konuştu: “Okullarımızda, haber merkezlerimizde, hatta şirketlerde yönetim kurullarımızda mutlak bağlılık isteyen yeni bir aşırı solcu faşizmi var. Eğer dilini konuşmazsanız, rituellerini yerine getirmezseniz, mantralarını okumaz ve emirlerini yerine getirmezseniz sansürlenecek, sürgün edilecek, kara listeye alınacak ve zulmedilerek cezalandırılacaksınız.”

"MİLLİ PARK KURACAĞIM" 

Siyah Hayatlar Değerlidir (Black Lives Matter) hareketine işaret ederek ‘şimdiye kadar yaşamış en büyük Amerikalılıların heykellerinin olduğu bir açık hava parkı’ kuracağını söyledi. Konu hakkında detay vermeyen Trump, parkın isminin ‘Amerikan Kahramanları Milli Parkı’ olacağını dile getirdi.

1991 yılında George H. W. Bush’tan bu yana 4 Temmuz kutlamaları için Rushmore Dağı Anıtı’a giden ilk ABD başkanı olan Trump, protestocuların ‘kahramanları karalamaya çalıştığını’ iddia etti. Siyah Hayatlar Değerlidir protestocularının ismini kullanmadığı konuşmasında göstericileri ‘kızgın çeteler’ olarak tanımlayan Trump, protestocuların ‘kutsal anıtları tahrif etmeye çalıştığını’ söyledi.