Kremlin basın dairesi, Rusya lideri Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptıkları telefon görüşmesinde iki ülkenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında uyguladıkları önlemleri ele aldıklarını duyurdu.

Kremlin basın dairesinden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın telefonda iki ülkenin Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında uyguladıkları önlemleri ele aldıklarını belirtti.

Görüşmenin ABD’nin girişimi ile yapıldığı bildirilen açıklamada, “Her iki ülkede koronavirüs ile mücadele ile ilgili alınan önlemler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Vladimir Putin, Rusya'ya teslim edilen Amerikan suni solunum cihazları için minnettar olduğunu ifade etti” denildi.

İki lider stratejik istikrar ile ilgili diyaloğun önemini vurguladı

Putin ve Trump’ın stratejik istikrar ve askeri alandaki güven arttırıcı önlemler konusundaki diyaloğun yoğunlaştırılmasının önemini vurguladıkları ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Stratejik istikrar ve askeri alanda güven artırıcı önlemler konusunda Rus-Amerikan diyaloğunun geliştirilmesinin önemine vurgu yapıldı.”

Putin ve Trump petrol pazarındaki durumu ve OPEC+ anlaşmasını görüştü

İki liderin petrol pazarındaki durumu ve OPEC+ anlaşmasını da ele aldıkları vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“OPEC+ anlaşmasının uygulanması bağlamında küresel petrol pazarındaki durum ele alındı. Rusya ve ABD başkanlarının aktif desteğiyle varılan bu çok taraflı anlaşmanın, petrol talebinin kademeli olarak toparlanmasına ve fiyat istikrarına yol açtığı kabul edildi.”