Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un göreve gelir gelmez aldığı kararlardan biri olan lüks başkanlık uçağının satılması girişimi başarısız oldu.

2018 yılından bu yana ABD'de bir hangarda duran uçak alıcı bulamadığı için Meksika'ya geri gidecek.

Meksika basınında çıkan haberlere göre, 2018'den beri ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir hangarda bekletilen başkanlık uçağının satılamadığı için Meksika'ya getirilmesi kararı alındı.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, yerel basında 'Beyaz Fil' benzetmesi yapılan başkanlık uçağının yeniden satışa çıkarılması ya da kiraya verilmesi olasılıklarının masada olduğunu belirtti.

Devlet bankalarından Banobras'ın sözcüsü Jorge Mendoza da uçağa 130 milyon dolara kadar alıcının çıktığını ancak bir takım finansal problemler nedeniyle satışın gerçekleştirilemediğini kaydetti.

Devlet Başkanı ilk olarak lüks uçağı satmak istedi

Devlet Başkanı Lopez Obrador'un, 1 Aralık 2018'de yemin ederek görevine başlamasının ardından, ilk icraatı, eski devlet başkanının lüks uçağını satışa çıkarmak olmuştu.

Boeing Dreamliner 787-8 tipi uçak, son yolculuğunu 2018'in Kasım'da, eski Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun G20 Zirvesi için Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e yapmıştı.