Çin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, Çin ile Afrika arasındaki tarım ürünü alışveriş hacmi 2000-2018 yılları arasında tam 10 kat artış gösterdi.

Çin Tarım ve Köyişleri Bakanı Han Changfu, Hainan eyaletinin Sanya kentinde düzenlenen Çin-Afrika 1. Tarım İşbirliği Forumu sırasında, bu alandaki ticari alışverişin 2000 yılındaki 650 milyon dolarlık hacminin 2018’e kadar yılda ortalama yüzde 14 oranında artış kaydederek 6,92 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Han, Afrika ülkelerinden her yıl 10 bin kadar tarım görevlisi, teknisyen, çiftçi ve öğrencinin Çin’de eğitim aldığını da sözlerine ekledi.
 
Han, Çin’in tarımdan sorumlu kurumlarının ve Afrika ülkelerinin ticaret, yatırım, ilgili personel arası görüş alışverişi ve teknolojik eğitim gibi alanlarda eşitlik ve karşılıklı getiriye dayalı pragmatik bir işbirliği oluşturduklarını söyledi. Çin girişimleri, 2018 itibarıyla Afrika ülkeleri ortalaması 15 milyar yuanlık (2,4 milyar dolar) bir yatırım yaptı. Bun yatırımların her biri en az 5 milyon yuanlık 115 adet tarım projesine ait.
 
Forumun açılış oturumu, aralarında yüksek öğretim ve araştırma kurumlarından, yerli ve yabancı şirketlerin ve uluslararası örgütlerin temsilcilerinin bulunduğu 500 kişilik bir katılımcı grubunu bir araya getirdi. (Çin Uluslararası Radyosu)