Türkiye’nin aldığı S-400 füze savunma sistemleri, Ankara-Washington hattında gerilim başlıklarından biri olmayı sürdürürken sistemlerin kullanım takvimine ilişkin Rusya’dan açıklama geldi.

Dubai’de bir fuara katılan Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev, S-400 sistemlerinin 2020 baharına kadar kullanıma hazır hale getirilerek TSK’nin hizmetine verileceğini söyledi.

Şugayev, “Türkiye ile olan S-400 sözleşmesi planlandığı şekliyle sürüyor” ifadelerini kullandı. Şugayev, Türk askerlerinin eğitiminin de bu yılın sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını belirtti. ABD Temsilciler Meclisi, S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir kararı bu ay başında onaylamıştı.  

S-400 alımı sonrası Türkiye’nin ABD tarafından F-35 savaş uçakları programından çıkarılması hakkında da konuşan Şugayev, “Beşinci nesil savaş uçaklarının geliştirilmesi için teknolojik yardıma hazırız” dedi. 

RİYAD’LA PAZARLIK SÜRÜYOR

Öte yandan, ABD’nin Körfez’deki en önemli müttefiklerinden Suudi Arabistan’ın da Rusya ile savunma sistemleri konusundaki görüşmelerinin sürdüğü bildirildi. Dubai fuarında konuşan bir diğer askeri yetkili, Riyad ile 2017 yılında S-300 ve S-400’ler için imzalanan sözleşmenin hayata geçirilmesi için şartları görüştüklerini aktardı.