Beyaz Saray'da basın mensuplarıyla bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ve ABD arasında yapılan anlaşmanın ardından terör örgütü YPG'ye verilen çekilme süresinin dolması üzerine açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı dün gece yapılan açıklamada yeni bir harekat yapılmayacağını duyurmuştu.

"IŞİD'İN TEKRAR GÜÇ KAZANMASINI ENGELLEMELİLER’

Trump, harekata ara verilmesine dair Türkiye ile yapılan anlaşma için Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya teşekkür ederek, “Çok iyi bir iş yaptık.

Harekata ara verilmesiyle çok sayıda insanın hayatını kurtardık. Ne yaralanan ne de öldürülen Amerikalı oldu. SDG’nin komutanı Mazlum’la konuştum. IŞİD'lilerin kilit altında olduklarına ilişkin güvence ve cezaevlerinin kontrol altında olduğunu söyledi. Kaçan IŞİD'lilerin ise yakalandıklarını belirtti.

Bazıları, ABD’nin askeri olarak harekata müdahale etmesini istiyordu. Bu 10 binlerce asker demek. ABD’nin bir NATO müttefikine, Türkiye’ye müdahale etmelerini istiyorlardı. Bu insanlar bana ve ABD'ye akıl veriyorlardı. Bizi bu bataklığa sokan bunlardı. Orada daha ne kadar ABD'li ölmesi gerekiyordu? Ortadoğu’nun çöllerine, bu kadar değerli Amerikalı kanı akmışken, daha ne kadar orada olmalıydık? Artık biz oralardan çekilme kararı verdik.

Şimdi, Türkiye, Suriye ve bölgedeki diğerleri, IŞİD'in tekrar güç kazanmasını engellemeli. Ordumuzun görevi, dünyanın polisliğini yapmak değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkesini seven ve güzel işler yapan bir adam. Yakın zamanda bir araya gelebiliriz” dedi.

Türkiye'de kırmızı listede aranan terörist Mazlum Kobani'ye 'General Mazlum' hitabıyla teşekkür eden Trump, Kobani'nin kendisine IŞİD konusunda güvence verdiğini söyledi.

​Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok kısa bir süre içinde biraraya gelebileceğini söyleyerek, ''Erdoğan ile çok iyi bir ilişkimiz var'' ifadesini kullandı.