İngiltere Parlamentosu, 37 yıl sonra ilk kez Cumartesi günü toplandı. Parlamento'nun gündeminde, Başbakan Boris Johnson'ın Avrupa Birliği'yle (AB) vardığı Brexit Anlaşması var. Londra'da on binlerce kişi ise yeni referandum talebiyle yürüyor

Boris Johnson, Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, milletvekillerine anlaşmayı onaylamaları çağrısı yaptı.

"Ülkeyi birleştirmenin vakti geldi" diyen Johnson, anlaşmanın İngiltere'ye 31 Ekim'de AB'den ayrılma fırsatı verdiğini söyledi. Johnson, Parlamento'nun Brexit Anlaşması'nı bugün oylamasını istedi. Ancak oylamanın bugün yapılıp yapılamayacağı henüz netlik kazanmadı.

Avam Kamarası Başkanı John Bercow'ın kararıyla önce iktidardaki Muhafazakar Parti'den ihraç edilen milletvekili Oliver Letwin'in değişiklik önergesi oylanacak.

Önergenin kabul edilmesi halinde, Brexit Anlaşması İngiltere Parlamentosu'nda bugün oylanmayacak ve milletvekillerine anlaşmayı daha detaylı şekilde incelemeleri için süre verilecek. Önerge, oylamanın Brexit için gerekli tüm yasa tasarıları kabul edilene dek ertelenmesini öngörüyor.

İKİNCİ REFERANDUM ÖNERİSİ

Oylanacak diğer önergede ise Brexit için ikinci kez referandum yapılması çağrısı yapılıyor.

23 Haziran 2016'da yapılan referandumdan yüzde 52 oyla Brexit kararı çıkmıştı.

İngiltere Parlamentosu daha önce Brexit Anlaşması'nı 3 kez reddetmişti.

Bu kez oylamanın çok yakın geçmesi bekleniyor.

İngiltere Brexit Bakanı Stephen Barclay ise AB'den ayrılmayı bir kez daha ertelemek istemediklerini söyledi.

Corbyn: Anlaşma eskisinden de kötü, reddedilmeli

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn ise son anlaşmanın, eski başbakan Theresa May'in vardığı anlaşmadan da kötü olduğunu belirterek reddedilmesini istedi.

Corbyn, Brexit konusunda son sözü yeniden halkın söylemesi gerektiğini söyledi.

Diğer muhalefet partilerinin yanı sıra Muhafazakar Parti'nin azınlık hükümetine dışardan destek veren Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) de daha önce anlaşmayı desteklemediğini açıklamıştı.

İşçi Partisi'nin en az 9 milletvekilinin anlaşmaya destek vermesi bekleniyor.

Başbakan Johnson, geçen ay Muhafazakar Parti'den ihraç ettiği 21 milletvekilinin bazılarının da anlaşmaya destek vermelerini umuyor.

Oliver Letwin'in önergesinin kabul edilmesi halinde, hükümetin Parlamento'nun bugünkü oturumuna son vermesi bekleniyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson daha önce kabul edilen bir yasa uyarınca, anlaşma bugün onaylanmazsa veya İngiltere Parlamentosu ülkenin AB'den anlaşma olmadan ayrılmasına onay vermezse, birlikten Brexit'in en az 31 Ocak'a kadar ertelenmesini talep etmek zorunda.

Johnson ise Brexit'in bir kez daha ertelenmesinin "gereksiz" olduğunu ve "halkın siyasetçilere güvenini azaltacağını" savunuyor.

Londra'da on binlerce kişi yeni referandum talebiyle yürüyor

Bu arada İngiltere'nin başkenti Londra'da on binlerce kişi, herhangi bir Brexit anlaşmasının onaylanmadan önce referandumda oylanması talebiyle bir yürüyüş düzenliyor.

Organizatörler yürüyüşe katılanlardan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve AB liderleriyle, İngiltere ve Avrupa Parlamentoları üyelerine hitaben yazılan bir mektubu imzalamalarını istiyor.

Mektupta, "Brexit sürecinin tamamlanması sürecinin kontrolüne" izin verilmesi talep ediliyor.