ABD'nin Florida eyaletinde mahkeme, dört yaşındaki kanser hastası bir çocuğun velayetini, anne-babası kemoterapi görmesini reddettiği için büyükanneye verdi.

Nisan ayında lösemi tanısı konulan çocuğun ebeveynleri Taylor Bland ve Joshua McAdams, oğullarına kemoterapi yaptırmak yerine alternatif bir tedavi yöntemi denemek istedi.

Oğullarının tıbbi amaçlı kullanılan marihuana, oksijen terapisi, bitkilerin kullanılacağı yöntemlerle tedavi olmasına karar veren çifte, başta doktorlar ve büyükanne olmak üzere birçok kişi karşı çıktı.

Konu yargıya taşınınca oğullarını alıp Florida eyaletini terk eden ikili mayıs ayında Kentucky eyaletinde yakalandı.

İlk duruşmada velayet anne-babadan alındı ve geçici olarak büyükanneye verildi. Duruşma sonrasında çocuğun kemoterapisine başlandı.

Karar duruşmasında ise çocuğun velayeti resmen büyükanneye verildi. Kararın gerekçesinde, "Çocuğun anne-babaya verilmesi onun için riskli olabilir; büyükannesiyle yaşaması çocuk için en doğrusu" ifadeleri yer aldı.

Çiftin avukatı Brooke Elvington ise "Müvekkillerim perişan oldu. Oğulları çok ağır bir tedavi görüyor ve yanında olamıyorlar" diyerek temyize başvuracaklarını söyledi.