• BIST 103.912
  • Altın 161,198
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 5 °C

Dolmabahçe'nin tarihi çalınıyor

Dolmabahçe'nin tarihi çalınıyor
Dolmabahçe Sarayı’nda tarihi eserlerin tahrip olduğu ve çalındığı ortaya çıktı.

ANKARA (ANKA) - Meclis Başkanvekili Sadık Yakut,2003 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda altı adet tarihi halının çatı onarımı sonrasında yağan yağmurlar nedeniyle oluşan su sızması sonucunda bulundukları mekanda ıslandığını, söz konusu halılara 73 bin 500 TL değer biçildiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin soru önergesini yanıtlayan Yakut, 2003 yılı Nisan ayında Dolmabahçe Sarayı’nda rulo halinde bulunan altı adet tarihi halının çatı onarımı sonrasında yağan yağmurlar nedeniyle oluşan su sızması sonucunda bulundukları mekanda ıslandığını söyledi.

Söz konusu olaydan sonra gerekli idari soruşturmanın başlatıldığını ve sorumlular hakkında idari soruşturma dışında kamu davası açıldığını belirten Yakut, mahkeme sürecinde yapılan bilirkişi incelemesinde, dava konusu halılarda oluşmuş olan tarihsel yıpranmaların yanında söz konusu ıslanma dolayısıyla olan ilave bozulmanın tesirinin son derece cüzi (yüzde 1 mertebesinde) olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Yakut, TBMM Genel Sekreterliği tarafından oluşturulan bir önce inceleme heyeti tarafından söz konusu halılara 15 Ağustos 2003 tarihli tazmin raporu ile 73 bin 500 TL değer biçildiğin ifade etti.

Yakut, Milli Saraylarda 2 Kasım 2002 tarihinden itibaren meydana gelen eser ve eşyaya zarar getiren olaylar ve uygulanan yaptırımlara ilişkin de bilgi verdi.

BAKIM VE ONARIMA GÖNDERİLEN 8 ADET GÜMÜŞ ŞAMDAN EVSAF KAYBINA UĞRADI

Yakut, 2004 yılında Beylerbeyi Sarayı envanter kayıtlarında olan 8 adet gümüş şamdanın gezi güzergahında sergilenebilmesi amacıyla, gerekli bakım ve onarımları yapılmak üzere, Dolmabahçe Sarayı Kampüsünde bulunan Gümüş Atölyesine gönderildiğini, şamdanların onarım görme ve onarımdan dönme aşamasında evsaf kaybına uğramış olduklarının daha sonra tespiti nedeniyle olaya ilişkin idari soruşturmanın başlatıldığını ifade etti.

KOLTUK HASARA UĞRADI

Yakut, 2005 yılında Dolmabahçe Sarayı Müdürü olarak görev yapan personelin zimmetinde bulunan koltuğa hasar vermesi nedeniyle bilirkişi raporuna istinaden mahkeme kanalı ile bin 500 ABD Doları tazminat davası açılarak tazmin edildiğini kaydetti.

MASA ZİLİ KAYBOLDU

Yakut, 2009 yılında Yıldız-Şale’de 17 numaralı odada teşhir edilmekte iken kaybolan “Masa Zili” için Milli Saraylar Ayniyat Yönetmeliği gereğince Kıymet Takdir Komisyonu kurulduğunu ve 5 bin TL zimmet çıkartıldığını söyledi.

TABLO HASAR GÖRDÜ, 113 BİN 895,30 TL DEĞER KAYBI BİÇİLDİ

Yakut, 2009 yılında Sabancı Üniversitesi Sabancı Müzesi Müdürlüğünce yapılan “Batıya Yolculuk” adlı sergi için TBMM Milli Saraylar Koleksiyonunda bulunan “Sudan Geçen Bedeviler” adlı tablonun TBMM Başkanlık Makamının oluru ile Sakıp Sabancı Müzesi Müdürlüğüne teslim edildiğini, söz konusu tablonun hasar görmüş olarak iade edilmesi üzerine TBMM Milli Saraylar Ayniyat Yönetmeliği gereğince bilirkişi heyeti oluşturulduğunu ve heyetin toplam 113 bin 895,30 TL değer kaybı biçtiğini bildirdi.

EKSİK ÇIKTI

Yakut, 2010 yılında Dolmabahçe Sarayı Müdürü olarak görev yapan personelin başka bir göreve atanmasına müteakip yapılan devir teslim çalışmalarında zimmetinde bulunan yeni imalat “Dolap Üstü” ve 2 adet hurda vaziyetteki apliğin eksik olması nedeniyle Milli Saraylar Ayniyat Yönetmeliği gereğince Kıymet Takdir Komisyonu kurulduğunu ve 270,28 TL zimmet çıkartılarak ilgili personelden tazmin edildiğini söyledi.

Yakut, 2012 yılında Ihlamur Kasrında Köşk ve Kasırlar Şefi olarak görev yapan personelin zimmetinde olan yeni imalat 4 adet yeni imalat perde sağının zimmet açığı nedeniyle Milli Saraylar Ayniyat Yönetmeliği gereğince gerekli prosedürler yerine getirilerek 94,40 TL zimmet çıkartıldığını ve TBMM hesabına yatırıldığını söyledi.

MASA ÖRTÜSÜ KAYBOLDU

2012 yılında Aynalı Kavak Kasır Amiri olarak görev yapan personelin emekliye ayrılmasına müteakip yapılan devir teslim çalışmalarında zimmetinde bulunan harap durumdaki masa örtüsünün görülemediğini belirten Yakut, Milli Saraylar Ayniyat Yönetmeliğinin gerekli prosedürleri yerine getirerek Kıymet Takdir Komisyonu raporuna istinaden 39 TL zimmet çıkartıldığını ve TBMM hesabına yatırıldığını açıkladı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.