• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 7 °C

DİSK-AR: Asgari ücret bin 800 TL olmalı

DİSK-AR: Asgari ücret bin 800 TL olmalı
DİSK-AR, asgari ücretlinin kişi başına milli gelirden payını alamadığına dikkat çekti ve asgari ücretin bin 800 TL olmasını istedi.

ANKARA (ANKA) – DİSK-AR’ın “Asgari Ücret ve Ekonomik Büyüme Raporu”nda, asgari ücretlinin kişi başına milli gelirden payını alamadığına dikkat çekilirken, “36 senede ekonomi 3.9 kat, kişi başına milli gelir 2.4 kat büyürken asgari ücret neredeyse yerinde saydı. Asgari ücret artış oranı, bu dönem için Cumhurbaşkanlığı Bütçesi’nin artış oranına eşitlenmelidir. Bu rakam yaklaşık net bin 800 liradır” denildi.

DİSK-AR Asgari Ücret ve Ekonomik Büyüme Raporu’nu açıkladı. Raporda, bir ekonominin gelişmişlik düzeyinin tek belirleyeninin o ülkenin bir yıl boyunca ürettiği mal ve hizmetlerin oranındaki artış olarak kabul edildiğine işaret edilerek, “Hâlbuki odaklanılması gereken en önemli mesele üretilen değerin nasıl paylaşıldığıdır. Bunun temel belirleyenlerinden biri kişi başına düşen milli gelir ile ücretler arasındaki ilişkideki eğilimin yönüdür. Eğer bir ülkede üretilen değerin miktarındaki artış ile ücretlerdeki artış arasındaki makas açılıyorsa bu durum sömürünün artığını, üretilen değerin belli ellerde toplandığını bize göstermektedir” denildi.

Son günlerde gündeme taşınan yolsuzlukların bu bağlamda da ele alınmadı gerektiğinin altı çizilen raporda, “Nitekim kamu kaynaklarının emekçilerin yaşam düzeylerini yükseltmeye değil, büyük para ve mal sahiplerinin zenginleşmesi için kullanılması 2015 yılı bütçesinin temel karakterini oluşturmaktadır. Son yıllarda giderek artan teşvikler, prim destekleri ve vergi indirimleri kamu bütçesini adeta bir sermaye kesimlerine kaynak transfer aygıtı haline getirmiştir. AKP hükümetinin her türlü yolsuzluğu meşrulaştırma ve her türlü denetim aygıtını kendi kontrolüne alma çabası yine emekçilerin milli gelirden aldıkları payı sınırlandıran unsurlardır” ifadeleri yer aldı.

“ASGARİ ÜCRET, CİDDİ BİR BASKI ALTINDA”

Kişi başına düşen milli gelir ile asgari ücretin gelişim seyrinin bu sürecin nasıl işlediğini gösteren iyi bir örnek olduğunun altı çizilen raporda şunlar kaydedildi:

“Hükümet ve sermaye temsilcilerinin belirleyiciliği altında alınan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararlarında, enflasyon hedefleri esas alınmakta, işçilerin geçim düzeyi ihmal edilirken, ekonomik gelişme bu kararlara yansıtılmamaktadır. Dolayısı ile ekonomik refahın paylaştırılması açısından en önemli araçlardan biri durumunda olan asgari ücret, ciddi bir baskı altındadır.

2014 yılı için kişi başına milli gelirin IMF veritabanı verilerine göre bin 903 TL olacağı tahmin edilmektedir. Buna karşın 2014 yılında asgari ücret ortalama brüt bin 102 TL seviyesindedir. Net asgari ücret ise asgari geçim indirimi dahil 2014 yılı için ortalama 869 TL olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’de brüt asgari ücretin kişi başına düşen milli gelire oranı 2014 yılı beklentileri için yüzde 58’dir. Bu oran 1978 yılında en üst düzeyindedir. Söz konusu yılda asgari ücret hemen hemen kişi başına düşen milli gelire eşittir. 1977 ve 1979 yıllarında ise bu değer yüzde 80’nin üzerindedir. 1980 yılı ile birlikte radikal bir düşüş yaşan bu oran 1980 sonrasında en yüksek değerine 1992 yılında yüzde 69 ile ulaşmıştır.”

“KİŞİ BAŞINA MİLLİ GELİRDEN ASGARİ ÜCRETLİ PAYINI ALAMADI”

Raporda, bunun yanında asgari ücretin uzun gelişme seyrine bakıldığında 36 yıllık bir dönem için (1978 yılından bu yana) ekonominin (1978-2006 GSMH ve 2007 sonrası GSYİH) sabit fiyatlarla 3.9 kat, kişi başına düşen milli gelirin 2.4 kat büyürken, asgari ücretin yüzde 12’lik gelişme ile neredeyse yerinde saydığının görüldüğü vurgulandı.

1999 yılına kadar 1978 yılındaki ekonomik gücüne ulaşmayan asgari ücretin, bu yılda ulaştığı düzeyi, yüksek enflasyon ortamında yaşanan iki krizle ciddi bir biçimde kaybettiği, 1978 ve 1999 yılında ulaştığı seviyeye ancak 2004 yılında yeniden ulaşabildiğine değinilen raporda, şu tespitler yapıldı:

“2005 yılından bu yana ise asgari ücret neredeyse yerinde saymaya devam etmektedir.

Hâlbuki asgari ücret kişi başına milli gelir oranında bir artış kaydetseydi bugün brüt 2 bin 117 TL, net bin 667 TL olacaktı.

Asgari ücreti geçtiğimiz yıllarda kriz nedeniyle yüzde 22 düşüren Yunanistan’daki rakam bu haliyle bile yaklaşık Türkiye’dekinin iki katıdır. Yunanistan’da asgari ücret 19 Aralık 2014 tarihli TCMB döviz kuru verileri üzerinden yaptığımız hesaplamaya göre brüt 1962 TL’dir (683,76 Euro). Yunanistan’da resmi haftalık çalışma süresi 40 saattir. 45 saat için ücret 2 bin 428 TL’ye denk gelmektedir.

Diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında en uzun çalışma sürelerine ve en az ücretli izin hakkına sahip olan işçiler Türkiyeli işçilerdir. Bununla birlikte ücretlerin en fazla baskı altında olduğu ülkelerden biri Türkiye’dir. Açlık ve yoksulluk sınırının altında sefalet ücreti olarak belirlenen asgari ücret, insanca yaşanacak bir ücret düzeyine getirilmelidir.”

“ASGARİ ÜCRET NET BİN 800 TL OLMALIDIR”

Rapordan:

“Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 2014 yılı itibarıyla aylık bin 800 TL’nin üzerindedir. 4 kişilik hane için işçilerin payına düşenin sadece birini talep etme en tabi hakkıdır. Hane başına milli gelirden düşen pay aylık en az 7 bin 200 liradır.

Ekonomik değerleri yaratan, tüm zenginliklerin kaynağı emektir. Ancak emeğe yarattığı zenginliklerden pay verilmemektedir. Asgari ücretteki artış 1977 yılından bu yana ekonomik büyüme oranında gerçekleşseydi bugün yaklaşık bin 800 lira olacaktı.

2015 Yılı Bütçesi’nde Cumhurbaşkanlığı bütçesinin geçtiğimiz yıla göre neredeyse 2 katına çıkartılması gündemde. Bu ülkede tüm değerleri üretenler için daha düşük bir artış kabul edilemez. Asgari ücret artış oranı, bu dönem için Cumhurbaşkanlığı Bütçesi’nin artış oranına eşitlenmelidir. Bu rakam yaklaşık net bin 800 liradır.

4 kişilik bir hane için açlık sınırı bin 283, yoksulluk sınırı 4 bin 57 lira Asgari ücret için belirlenmesi gereken gerçek tutar aslında yoksulluk sınırının üzerindedir. Yoksulluğa mahkum eden ücrete asgari ücret denmez! Asgari ücretlinin İki kişi çalışmasına rağmen çocuklarını yoksulluğa mahkum etmemesi için en az bin 800 lira şarttır.

“SOSYAL HAKLAR ŞART”

Türkiye’de eğitimden sağlığa her şey AKP hükümeti döneminde paralı hale getirilmiş durumdadır. Bu nedenle asgari ücret için ‘sosyal haklar şart.’ Asgari ücretle çalışanlar için elektrik, su, doğalgaz kullanımı asgari ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz olmalıdır. İşe gidiş gelişlerde ulaşım ücretsiz olmalıdır. Eğitimde hiçbir ad altında para alınmamalı, eğitimin okul dışı giderleri devlet tarafından karşılanmalı, sağlık tümüyle parasız olmalıdır. Çalışanların çocuklarını bırakabilecekleri kamusal parasız kreş şarttır. Tüm bu taleplerimizin yanında en önemli taleplerimizden biri de asgari ücretin belirlenme sürecinde işçi sınıfının söz hakkıdır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yıllardır bir ortaoyununa dönmüştür. Asgari ücretin belirlenmesi süreci bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır. Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır.”

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.