• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 5 °C

Delil karartan polise beraat istendi

Delil karartan polise beraat istendiHaberin videosu için tıklayın!
Ali İsmail Korkmaz davasında savcı mütalasını verdi. Tek bir polise ceza istenmesi ailenin tepkisine neden oldu.

Kayseri 3’ ncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ali İsmail Korkmaz davasının bugünkü duruşmasında mütalaa veren savcı, tutuksuz yargılanan sanık polis memurlarından Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’ in beraatlerini istedi. Polis Mevlüt Saldoğan için ise müebbet hapis cezası verilmesini talep etti. Saldoğan ise kendini Erdoğan ve diğer AKP'li yöneticilerin sözleri ile savundu; "Bu bir darbeyse ben darbeyi önledim!"

Eskişehir'de Gezi Parkı olaylarında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın Kayseri'de 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 5'inci duruşması sakin başladı. Duruşmanın görüldüğü salona, bu kez Hatay'dan ellerinde fotoğraf olmadan gelen anne Emel, baba Şahap, ağabey Gürkan Korkmaz ve yakınları üst aramaları yapılarak alındı.

ALİ İSMAİL KORKMAZ, KAYSERİ UNUTMAZ

Kayseri'de gençler ellerinde pankart ve flamalarla Cumhuriyet meydanında buluşarak, yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Adliye sarayına "Ali İsmail Korkmaz, Kayseri seni unutmaz", "Hepimiz Aliyiz" , "Katiller halka hesap verecek", " Ali İsmail Korkmaz, ölümsüzdür", sloganları atarak, yürüdü.

ARAÇLAR ARANDI

Kayseri grubu daha sonra Adliye sarayı karşısında İstanbul, Ankara, Hatay başta olmak üzere diğer illerden gelen gruplarla buluştu. Kayseri girişinde durdurulan gruplar Boğazköprü mevkiinde durdurularak arandı. Adliye etrafında Kayseri polisinin yanı sıra Ankara, Adana ve çevre illerden olmak üzere toplam 2 bin 500 polis görev aldı. Adliye çevresine Toma, zırhlı polis araçları ve Büyükşehir belediyesine ait itfaiye araçları da konuşlandırıldı.

KORKMAZ AİLESİ DURUŞMAYA BU KEZ FOTOĞRAFSIZ GELDİ

Duruşma nedeniyle dün Kayseri'ye gelen ve CHP Kayseri il örgütünce misafir edilen baba Şahap, anne Emel, ağabey Gürkan Korkmaz, bu kez Adliye sarayına duruşma salonuna fotoğrafsız geldi. Duruşmayı CHP Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özbolat, İzmir milletvekili Musa Çam, Eskişehir milletvekili Süheyl Batum, CHP Parti Meclisi Üyesi Cemal Canpolat, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, sanık yakınları ve duruşmayı izlemek için gelenler katıldı.

"KAYSERİ ADLİYESİNDEYİZ, KATİLLERİN PEŞİNDEYİZ"

Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi Gürkan Korkmaz, sosyal medyadaki hesabından 08.55'da "Ali İsmail Korkmaz için, adalet için, Kayseri adliyesindeyiz ve katillerin peşindeyiz" diye paylaşımda bulundu. Gürkan , duruşmadan paylaşımlarını şöyle sürdürdü: "

Salon Pürdikkat mütalâayı dinliyor. Çok gerginim, mütalâayı dinlemek işkence gibi! Ali İsmail'in başından gecen bütün süreç anlatılıyor. Savcı tüm salonu saygıyla selamlayarak esas hakkında mütalaasını okumaya başladı. Mahkeme salonuna su şişelerinin girişine dahi izin verilmiyor. Avukatlarımız bu yoğun güvenliğin sebebini sorguluyorlar."

Duruşmaya tutuklu yargılanan sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan, fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, fırın işçisi Ebubekir Harlar ile tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin, Yalçın Akbulut ve avukatları ile Korkmaz ailesi avukatları olarak katıldı.

KORKMAZ AİLESİ MAHKEMEYE OLAY YERİ MAKETİNİ GETİRDİ

Korkmaz ailesi avukatları duruşma öncesi salona, Ali İsmail Korkmaz’ın saldırıya uğradığı cadde, sokak ve binaları gösteren bir maket getirdi. Bir masa üzerine yerleştirilen maket, mahkeme heyetinin görebileceği şekilde salona konuldu.

Savcı mütalaasında, Ali İsmail Korkmaz’ın Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemlerine katıldığını ve eylemlerde yaralanarak, daha sonra yaşamını yitirdiğinin belirlendiğini söyledi. Tutuksuz yargılanan polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar’ın beraatlerine karar verilmesini isteyen savcı, mütaalasında şu görüşlere yer verdi:

SAVCININ MÜTALASINDA ASIL ZANLI MEVLÜT SALDOĞAN DEDİ

“Eskişehir ilinde düzenlenen eylemlerde Ali İsmail Korkmaz’ın katıldığı Yunus Emre Caddesi'ndeki eylemlerde müdahaleden kaçarak, Kurtuluş Mahallesi Sanayi sokaka girdiği; İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, Ebubekir Harlar’ın, Korkmaz'ı beklediği, Ebubekir Harlar’ın tekme attığı, İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’in çelme taktığı, ekmek fırını önünde yaraladığı, Mevlüt Saldoğan’ın, yerde yatan Ali İsmail Korkmaz’a vurduğu, Yalçın Akbulut’un da orada bulunduğu, Ali İsmail Korkmaz’ın küfür ettiği, sanıklardan Mevlüt Saldoğan’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın göğüs ve baş kısmına tekme attığı belirlendi.

Ali İsmail Korkmaz’ın arkadaşlarıyla birlikte hastaneye tedavi amacıyla gittiği ve burada genel durumunun iyi olduğu, eşya taşırken düştüğünü söylediği, daha sonra beyin tomografisinin çekilmesi amacıyla Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne ambulansla sevk edildiği, ardından Ali İsmail Korkmaz’ın Odunpazarı Polis Merkezi Amirliği’nde verdiği ifadede eski Tren Garı’nda 5-6 kişinin kendisinin sopayla dövdüklerini söylediği, kendisine kimin neden vurduğunu bilmediği ve şikayetçi olduğunu söylediği, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan kontrollerinde beyin kanaması geçirdiği, Ali İsmail Korkmaz’ın ilaçların beyin kanamasını hızlandırdığı belirlendi.

Mevlüt Saldoğan’ın yaralamaya yönelik saldırı, ardından Ali İsmail Korkmaz’ın küfretmesi üzerine Mevlüt Saldoğan’ın başına 3 kez vurduğu ve yaralamaya yönelik saldırının kastının aştığı ve adam öldürmeye sebep olduğu anlaşılmakla, sanıklardan Mevlüt Saldoğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 81/1 53/1 kasten adam öldürmek suçundan cezalandırmasına; İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar’ın TCK’nın 86/1, 87/4 ayrı ayrı eylemlerinin başta öldürmeye yönelik olmadığı ve nitelikli yaralamadan cezalandırılmaları; Yalçın Akbulut’un 86/3d maddesi 87/4 kasten yaralama suçundan, Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in ise kasten adam öldürmeye iştirak suçundan dava açılmış ise de Ali İsmail’in kaçtığı ve bu nedenle her türlü kuşkudan uzak kesin ve inandırıcı deliller olması nedeniyle ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesi mütalaa olunur."

BABA KORKMAZ; 'ADALETİN ADİLCE İŞLEMESİNİ İSTİYORUZ

Savcı mütalaasının ardından söz verilen baba Şahap Korkmaz, "Ali İsmail, yanan ateşten kaçmaya çalışırken, yaralayıcı bir şey bulunmazken, eve kaçmaya çalışırken, bu şekilde vahşice saldırmaları hangi hakka, insanlığa sığar? Her şey öldürmek için birer sebep olmuştur. Hepsi de onu öldürmek için müdahale etmiştir. Zarar vermeyen bir kişiyi sıkıştırıp, kaldırımın üstünde vurdular. Biz çocuğumuza bakamadık. Vücudu morluk içindeydi. Ali İsmail’in ağzından bozuk kelime çıkmışsa da çocuğumun canının yandığındandır. Onlara, katil dememek için sebep yok ve gerçek birer katildir. Adaletin adilce işlemesini istiyoruz" dedi.

Anne Emel Korkmaz ise, "18 ay önce oğlumu yitirdim, 5 seferdir bu katillerle yüzyüze geliyorum. Katillerden biri psikolojik sorun yaşıyorum dedi. Oğlumu katlettiği için psikolojik sorunlar yaşıyor. Ben dimdik ayaktayım ve çocuğumla gurur duyuyorum. Siz katil damgasıyla hayatta kalacaksınız. Ben çocuğumdan mahrum kaldım. Çocuğumu ayağa kalkacak umuduyla bekledim. Sadece dua ettim. Bu katiller idam da edilse Aliş’im bize geri gelmeyecek. En ağır şekilde yargılanmalarını istiyorum. Çocuğum cennette şu an ama onlar ömür boyu cehennem azabıyla yaşayacak” diye konuştu.

CMK'YA AYKIRI

Ağabey Gürkan Korkmaz ise polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in beraat etmelerinin doğru olmayacağını savunarak şöyle dedi:

"Savcının mütaalasında katılmadığımız bir çok nokta var. Avukatlarımız bu konuda talepte bulunacaklar. Beraat istenen polisler sokakta amir olarak geçen, amir sıfatındaki polislerken onlar için beraat talebi ne CMK ve TCK'ya uygun değildir. Sanırım savcının gözünden kaçmış bu bölüm. Yakalama emri verdiği kısım gözünden kaçmış. Olaylar arasında kesinti olduğunu söyledi savcı, önce 7 kişi darp ediyor, son 3 tekmeyi darp eden adam için müebbet talep edilmesi. Kasten adam öldürmeden yargılanmaları gerektiğine inanıyorum."

DELİL KARARTAN POLİSE BERAAT İSTEMİ

Polisler Şaban Gökpunar ve Hüseyin Engin'in beraatini istemesi de tepki çekti. Polis Hüseyin Engin görüntüleri sildiren polisti. Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürüldüğü sokağa bakan otele ait güvenlik kamerası kayıtlarını, “Kameraları kapatın, hatta daha önceki saate gel, on dakika öncesine” diyerek, delilleri yok ettirdiği ortaya çıkan polis memuru Hüseyin Engin hakkında takipsizlik kararı verildiği dün ortaya çıkmıştı.

SANIK POLİS SALDOĞAN'DAN SAVUNMA: DARBENİN BASTIRILMASINDA GÖREV ALDIM

Hakkında müebbet hapis cezası istenen sanık polis Mevlüt Saldoğan, mütalaaya ilişkin savunmasında görüntülerde dövüldüğü iddia edilen kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını ileri sürdü.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.