• BIST 106.926
  • Altın 151,266
  • Dolar 3,6716
  • Euro 4,3392
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 8 °C

Davutoğlu'ndan sert G.Kurmay açıklaması

Davutoğlu'ndan sert G.Kurmay açıklamasıHaberin videosu için tıklayın!
Davutoğlu: "Genelkurmay başkanlığımız, Başbakanlığa bağlıdır."

İSTANBUL (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlikte “komuta kademesi kaygılı” yönündeki haberlere sert tepki gösterdi. Bilinmeyen kaynaklara atıfla yapılan haberlerin bitmesi gerektiğinin altını çizen Başbakan Davutoğlu, bedelli askerlik konusunun Yüksek Askeri Şura’da görüşüldüğünü kaydederek, yaşın ne olacağı ve ücretin ne olacağı hususu Bakanlar Kurulu’nun takdirine aittir” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın daveti üzerine, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Yunanistan’a gitti. Davutoğlu, ziyaret öncesi İstanbul Atatürk Havalimanında basın toplantısı düzenledi.

Dokuz Bakan ile birlikte Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin üçüncü toplantısnıı gerçekleştirileceklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Ekonomik ve siyasi ilişkilerimizi en geniş kapsamlı katılımla ele alacağız ve önümüzdeki dönemde Türk- Yunan ilişkilerinin Doğu Akdeniz’de ve Balkanlar’da barış, istikrar huzur için taşıdığı önem ve ortak iş birliğinin getireceği boyutları yüz yüze görüşme imkânı bulacağız ”dedi.

Başbakan Davutoğlu basın toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Ziyaretin Doğu Akdeniz’de sürece bir katkı vereceğini düşünüyor musunuz?" yönündeki sorusuna, “Yeni hükümeti kurduktan sonra Samaras’la Bakü’de bir görüşme gerçekleştirmiştik, TANAP projesi çerçevesinde. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, Ortadoğu’da yaşanan gelişeler ve Ege’de iki komşu ülke olarak birlikte Ege’yi bir barış denizi haline dönüştürülebilmek için atmamız gereken adımlar konusunda olmak üzere birçok meseleyi ele alacağız. Doğu Akdeniz’de Kıbrıs sorunu bağlamında iki garantör ülke olarakta Türkiye ve Yunanistan’ın birlikte yapabilecekleri çok önemli katkılar olabilir. Bütün bunları ele alacağız gündemimiz sınırlı değil. Olabilecek en geniş perspektifle bu konuları ele almaya kararlıyız” cevabını verdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında komşuluk ilişkisi ve dostluk ilişkisinin işbirliği ilişkisine dönüştükçe mübadele sebebi ile karşılıklı olarak göç etmiş vatandaşlarının konusunda son derece esnek bir yaklaşım benimsediklerini kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Karşılıklı ziyaretler kolaylaştırıldı. Vize konusunda bir takım kolaylaştırmalar sağlanıyor. Bizim açımızdan Türkiye açık bir ülke, yükselen bir ekonomiye sahip ve bu çerçevede Yunanistan’dan gelecek her türlü turizm yâda ziyaret talepleri son derece pozitif şekilde değerlendirilecektir. Yunanistan ve Türkiye arasında Turizm çerçevesinde yapılacak ekonomik işbirliği önem taşıyor. Adalarda burada sınır ya da kaygı tereddüt hali yok. Ne kadar çok gidiş- geliş olursa biz memnuniyet duyarız” dedi.

-“BÖYLE BİLİNMEYEN KAYNAKLARA ATIFLA YAPILAN HABERLER BİTMELİ”-

Bedelli askerlik konusundaki tartışmalara da yanıt veren Başbakan Davutoğlu, “Ben gazetelerimizde iş ve dış kaynaklara istinaden yapılan haberlere hep mesafeli yaklaşıyorum. Genelkurmay Başkanımız Başbakanlığa bağlıdır ve her hangi bir konuda kaygı iletmek için herhangi bir askeri kaynağın basına konuşmasına ihtiyaç yoktur. Türkiye’de demokratikleşme yerleştikçe herkesin öğrenmesi gereken bir şey var. Bu böyle bilinmeyen kaynaklara atıfla yapılan haberler bitmeli. Türkiye’de işleyen sağlıklı süreçler var ve bu sağlıklı süreçler için hem devlet geleneğinde hem de demokratik kültür içinde kurumlar arasında istişareler yapılır nihai karar siyasi iradeye aittir. Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin son derece kökleşmiş bir geleneği var ve son derece açık bir tutumu var. Kaynak çıkıp kendisi konuşur eğer bir şey varsa. Bu tür atıflarla yapılan haberlerin belki dikkat çekici haber niteliği vardır ama devlet geleneğimiz içerisinde yeri yoktur” dedi.

-“YÜKSEK ASKERİ ŞURA’DA GÖRÜŞÜLDÜ”-

Bedelli askerlik konusunun Yüksek Askeri Şura’da görüşüldüğünü anımsatan Davutoğlu, “Daha önce bana gerekli brifingler verildi Savunma Bakanımız tarafından ve Genelkurmay Başkanımız tarafından bilgiler aktarıldı, Cumhurbaşkanımızla istişareler yapıldı ve bu çerçevede YAŞ’ta konu ele alındığında zaten genel perspektifle bu konuda olumlu kanaatler ifade edildi. Özellikle belli birikim bir sayıya ulaşılmış ve bu anlamda askerliğin etkin olarak yapılması açısından ama nihai olarak yaşının ne olacağı ve ücretin ne olacağı hususu Bakanlar Kurulu’nun takdirine aittir. Gurupta da bunu söyledim. Silahlı Kuvvetlerimiz büyük bir reform sürecinden geçiyor ve son derece etkin bir silahlı güç olma niteliğiyle dünyanın en saygın kurumlarındandır. İki konuda aldığımız prensip kararı var. Bedelli askerlik bu prensip kararlarıyla ilişkilidir, silahlı kuvvetlerimizin teknoloji yoğun bir nitelik kazanarak vurucu ve caydırıcı gücünün artırılması. İkincisi de Er-Erbaşlarla ilgili yapılan yeni düzenlemelerle askerlik yapmamışlarında Er ve Erbaş olabileceklerine dair düzenleme zaten çok geniş bir asker alım imkânı sağlıyor düzenleme meclisimizde geçecek buda mesleği askerlik olan daha profesyonel bir ordu yapılanmasına geçişin kademeli adımlarını teşkil ediyor. Dolayısıyla önümüzdeki on yıllarda vurucu gücü yüksek ve daha profesyonel nitelik kazanmış bir orduya geçiş zaten silahlı Kuvvetlerimizin de hepimizin de perspektifi olan bir husustur. Bu ihtiyaçlar bu şekilde karşılanma sürecinde birlikte bedelli askerlik konusunda gelen talepler dışında, belli bir yaşın üstünde zaten çok sınırlı motivasyonla askerlik hizmeti yapacak olan vatandaşlarımıza bir hak tanınmıştır. Burada gerekli istişareler yapıldı. Burada gerekli istişareler yapıldı YAŞ’ta da bu konu konuşuldu ama YAŞ’ta zikredilen ve üzerinde durulan 'yaş' o yaş değil. Ömür anlamında yaş ile ücret Bakanlar Kurulunun takdirindedir. Bu tür belirsiz anonim atıflarla yapılan haberlere itibar edilmemelidir” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu’nun Yunanistan ziyaretinde, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin Üçüncü Toplantısı gerçekleştirilecek ve Başbakan Davutoğlu Konsey marjında düzenlenecek Türk-Yunan İş Forumu’nda bir konuşma yapacak.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.