• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

Davutoğlu'ndan Biden'a 'yaş' esprisi

Davutoğlu'ndan Biden'a 'yaş' esprisi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Atlantik Konseyi Zirvesi'nde konuştu.

ANKA / DHA - ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da düzenlenen 6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde yeniden bir araya geldi. Sarıyer'deki Grand Tarabya Oteli'ndeki oturumda ilk olarak ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden konuştu. Ukrayna'dan geldiğini hatırlatan Biden sürekli seyahat ettiğini Perşembe günü doğum günü olduğunu söyledi.

GENÇLEMİŞ GÖNDERECEĞİZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasının başında Perşembe günü doğum gününü kutladığını söyleyen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'a dönerek " İstanbul'un gizemli etkileyici bir tarafı vardır. Kim İstanbul'a gelirse en az 10 yıl gençleşir. Dolayısıyla gençleşmiş olarak kendisini göndereceğiz "dedi. Biden, Davutoğlu'nun bu sözlerini gülümseyerek karşıladı.

Türk- Amerikan iş birliğinin birçok krizin çözülmesinde kritik rol oynadığını belirten Başbakan Davutoğlu, “Soğuk savaş dönemince süren jeopolitik kutuplaşmalarda Türkiye ve Amerika bu jeopolitik kutuplaşmanın, demokratikleşme yönünde seyretmemesi için on yıllarca çaba sarf etmiştir. Doksanlı yıllardan soğuk savaş sonrası dönemde bu kez bu dönüşümün ortaya çıkardığı Balkanlardaki, Karadeniz ve etrafındaki krizlere yine birlikte çözüm aradık. 11 Eylül sonrasında uluslararası terör tırmandığında da bu kez Afganistan olmak üzere birçok alanda birlikte çalıştık. 2008 ekonomik krizi sonrası ve özellikle Arap Baharı ile birlikte gelen jeopolitik çalkantılar içinde de Türkiye ve Amerika birçok konuda yoğun ve derin işbirliği içinde oldu” diye konuştu.

Zirvenin çok zamanlı yapılan bir enerji zirvesi olduğuna dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin G20 Zirvesi dönem başkanlığında enerji konusuna önem vereceklerini tekrarladı.

Türkiye’nin etrafında ve uluslararası alanda krizlerin yoğunlaştığı bir dönem yaşandığını belirten Davutoğlu, “Yoğun bir ekonomik krizin içindeyiz, hale durgunluk ve resesyon devam ediyor G20’de bunları tartıştık. Bir taraftan siyasi çalkantılar ve birçok devletin yönetilme kabiliyetini kaybettiği kritik bir süreçten geçiyoruz. Türkiye’nin etrafındaki birçok ülke efektif yönetim kabiliyetini kaybetmiş durumda, Suriye çarpıcı örneği. Diğer taraftan enerji fiyatları başta olmak üzere dünyayı bekleyen çok ciddi hususlar var” diye konuştu.

-“DÜNYA NÜFUSUNUN 5’TE 1’İ ELEKTRİK KULLANAMIYOR”-

Enerjinin insanın hayat standardını yükselten bir araç olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünya nüfusunun beşte biri elektrik kullanamıyor. Elektriğin olmadığı yerde en temel tıbbı cihazlar çalışamıyor. Elektriğin olmadığı yerde, enerjinin olmadığı yerde birçok normal görülen hayat standartları gerçekleşmiyor. Gelecek sene G20’nin dönem başkanlığını aldığımızda enerjinin dünyada adil dağılımı ve kullanımı konusunda bir takım girişimlerde bulunmayı planlıyoruz. Bütün Sahra Güney’i Afrika’nın neredeyse bizim birkaç büyük şehir kadar elektrik kullandığı düşünülürse tablonun düşündürücü olduğu gözler önüne serilir. Her şeyden önce enerji meselesi vatandaşlarımızın hayat standartlarını yükseltme meselesidir. Bir standartta toplum bir kez alıştığında ondan geriye gitmek çok zor olur.”

-“ENERJİ GÜVENLİĞİ DEMOKRATİK TOPLUMLARDA İSTİKRARINDA BİR TEMİNATI”-

“2002 yılında iktidara geldiğimizde sadece 9 ilimizde doğalgaz imkânı vardı. Gelecek sene Türkiye’nin bütünü doğalgaz kullanacak. Bizler çok daha yaşlı sayılmayız ama soba ile büyümüş bir nesil için doğalgaz konforuna alışıldığında demokratik toplumlarda o ulaşılan şeyden geriye gitmek istemiyor. Aslında siyasal istikrarında bir parçasıdır enerji güvenliği, enerji güvenliği demokratik toplumlarda istikrarında bir teminatı. Hayat standartlının bir teminatı, dolayısıyla insanların hayat standartının temin etmek bağlamında dünyanın her yerindeki beşer kardeşlerin enerjiye ulaşımını temin etmek öncelikli görevimizdir. Dünya liderleri bir araya geldiğinde sadece ulusal enerji stratejilerini değil dünyadaki genel insanoğlunun geleceğini bekleyen sorunları da konuşmak durumda. Bura da çarpıcı hususlardan bir tanesi enerji ve çevre arasında ilişki. Bir taraftan enerji ulaşımını ve arzını artıracağız bir taraftan da insanoğlunun ontolojik varoluşunun garantisi olan çevreyi koruyacağız. Artık enerji ve çevre arasındaki bu ikilemi de çözecek araçlar bulmamız lazım.”

Dışişleri Bakanlığı döneminde bir toplantıda yaptığı konuşmayı hatırlatan Başbakan Davutoğlu, “Her konuda Dışişleri Bakanlarının görevi kendi ülkesinin ulusal çıkarını korumak ve onu dile getirmektir. Çevre konusu söz konusu olduğunda hepimizin ulus devletlerin Dışişleri Bakanı olmak yerine insanlığın İçişleri Bakanı olmak zorunluluğumuz var. Bu insani boyutu unutan hiçbir enerji politikasının, stratejisinin gerçek anlamda geleceği belirleme bakımından ahlaki bir zemine sahip olacağı kanaatinde değilim” sözlerini tekrarladı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.