• BIST 104.142
  • Altın 162,619
  • Dolar 3,9484
  • Euro 4,6313
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C

'Davutoğlu ulusal mevzuatı dahi bilmiyor'

'Davutoğlu ulusal mevzuatı dahi bilmiyor'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Davutoğlu'nun iş güvenliğine ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun iş güvenliğine ilişkin yaptığı açıklamaları "dağ fare doğurdu" ifadesiyle değerlendirirken, "Önerilen sistemde sendika yoktur, meslek örgütleri yoktur. Başbakan ölümlü iş kazalarının yüzde 92'sinin sendikasız işyerlerinde olduğundan bir haberdir. İşveren sendikalarıyla bu önerileri görüşmesi, zaten açıkça zihniyetini göstermektedir. Başbakan'ın açıklamaları bugüne kadar yapılan AKP açıklamalarının bozuk bir plak gibi tekrarından başka bir şey değildir" açıklamasında bulundu.

CHP'li Akkaya, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 4 bakan ile birlikte iş güvenliğine ilişkin düzenlediği basın toplantısını yazılı bir açıklama yaparak değerlendirdi.

Davutoğlu'nun açıklamalarının yeniden bir AKP klasiğinin tekrarlanması olduğunu belirten Akkaya, "Dağ fare doğurmuştur. AKP, insan onuruna yakışır bir çalışma yaşamı ve ortamı oluşturmak yerine, ortadaki sorunu gerçekten çözmek yerine palyatif, göstermelik tedbirlerle süreci geçiştirmeye çalıştırmaktadır" dedi.

-"ASIL SORUN İŞYERLERİNDEKİ ÖNLEMLER"-

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında en önemli konunun çalışmanın kendisinin düzenli hale gelmesi olduğunun altını çizen Akkaya, burada da en önemli görevin devlete düştüğünün altını çizdi. Bizzat AK Parti tarafından teşvik edilen ve Ulusal İstihdam Stratejisi adı altında "düzensizleştirilen", "esnekleştirilen", "işgücü piyasaları ile ucuz emeğe dayalı ekonomik büyüme modelinin" iş sağlığı ve güvenliğini ortadan kaldırdığını kaydeden Akkaya, "Özelleştirme ve sendikalaşmaya yönelik yasaklar ve kısıtlar ise bu çarpıklığı daha da arttırmaktadır. Ancak, asıl sorun önlemlerin alındığı ve asıl odaklanacak olan alan olan 'işyerlerindeki önlemler' ile ilgilidir" değerlendirmesinde bulundu.

Meslek odalarını ve sendikaları süreçten dışlandığını, denetimlerinin etkisizleştirildiğini ve iş kazalarının artışına adeta zemin hazırlandığını savunan Akkaya, "Başbakan'ın yaptığı açıklamada iş sağlığı ve güvenliğinin yalnızca bir kural ve denetim sorunu olmadığını belirtilerek konuyu işçilerin bilinçlendirilmesine dayalı bir kültür sorunu olarak ele alınmaktadır. Oysa, çalışanlar, işsizlik ve açlık korkusuyla, ölüm korkusu arasında tercih yapmaya zorlanmaktadırlar. Ne yazık ki, AKP döneminde işsizlik ve açlık korkusu ölüm korkusuna üstün gelmiş durumdadır. İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmasının sağlanamaması işçinin eğitimsiz olmasından ziyade AKP tarafından yaratılan çalışma ortamıdır" dedi.

-"DAVUTOĞLU, ULUSAL MEVZUATI DAHİ BİLMEMEKTEDİR"-

Davutoğlu tarafından açıklanan tedbirlerin madencilik sektöründe iş cinayetlerinin önlenmesinde yeterli olmadığının altını çizen Akkaya, "Davutoğlu, ulusal mevzuatı dahi bilmemektedir. İşçinin hayat sigortasına ihtiyacı yoktur. Sosyal güvenlik sistemi bu nedenle kurulmuştur. İşçilerden ve işverenlerden bu nedenle prim kesilmektedir" ifadelerini kullandı.

Madenlerle ilgili olarak iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmasındaki sorumluluğun işverenlere yüklendiğini belirten Akkaya, "Davutoğlu'nun açıklamalarından anlaşıldığı üzere tıpkı 6331 Sayılı Kanun'da olduğu gibi denetimin bağımsızlığı düzenlenmediği gibi devletin denetim sorumluluğuna da hiç değinilmemiştir" açıklamasında bulundu.

Akkaya açıklamasını şu cümlelerle tamamladı:

"Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalarda iş cinayetlerinin önlenmesinde sorumlulukta devlet yoktur, işveren ve işçi vardır. Devletin sorumluluğu olmayan bir anlayış kabul edilemez.

Maden işyerlerinde yaşam odaları yine yoktur, taşeronlaşma ve rödovans devam etmektedir.

Önerilen sistemde sendika yoktur, meslek örgütleri yoktur. Başbakan ölümlü iş kazalarının yüzde 92'sinin sendikasız işyerlerinde olduğundan bir haberdir. İşveren sendikalarıyla bu önerileri görüşmesi, zaten açıkça zihniyetini göstermektedir. Başbakan'ın açıklamaları bugüne kadar yapılan AKP açıklamalarının bozuk bir plak gibi tekrarından başka bir şey değildir.

Artık, konu Davutoğlu'nun yaptığı gibi palyatif tedbirlerle geçiştirilmemeli, merkezine, odağına işçinin korunmasını alan, devletin sorumluluğunda olan bir yapı kurulmalı, işçiyi üretim unsuru olarak gören zihniyetin sona erdirilmesi gerekmektedir."

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.