• BIST 106.991
  • Altın 151,481
  • Dolar 3,6762
  • Euro 4,3196
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C

Davutoğlu 'torpil' yalanını sürdürüyor

Davutoğlu 'torpil' yalanını sürdürüyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bütün açıklamalarına rağmen "Torpille akrabalarını SSK'da işe aldı" demeye devam ediyor.

Zafer BARIŞ - Metin YILDIRIM - Mükremin ÖKSÜZGİL / NEVŞEHİR, (DHA) – BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, partisinin Nevşehir İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin sadece ve sadece milletinden güç aldığını ve hiçbir zaman darbelerden medet ummadığını belirterek, "Biz ayağa kalktık mı herkes bize selam durur'' dedi. Kongrenin yapıldığı salona Osmanlıca 'Seni seviyoruz güzel insan Ahmet Davutoğlu' yazılı pankart asıldı.

Başbakan Davutoğlu, partisinin Nevşehir İl Kongresine katıldı. Damat İbrahim Paşa Spor Salonu'nda yapılan kongreye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Ekrem Erdem ve Abdülhamit Gül, milletvekilleri, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve partililer katıldı. Kongrede konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kürsüye çıktığı zaman "Selamün Aleyküm'' diye selam veren gençlere, "Ve Aleyküm Selam'' karşılığını verdi. Başbakan Davutoğlu, "Madem ki siz beni hoca olarak, öğretmen olarak gördünüz, bizim için her yer okuldur. Madem ki arkamızda böyle maneviyatı yüksek gençlik var, biz hiçbir zorluğun karşısında eğilmeyiz, Allah'ın izniyle. Başbakan olduktan sonra memleketim Konya'ya 1 kez gidebildim, ama Nevşehir'e bu üçüncü gelişim. Bu nedenle Nevşehir'in 4'üncü milletvekiliyim diyorum. Son 1,5 yıl içerisinde pekçok felaket senaryoları yazanlar oldu. Ama AK Parti kadroları alınlarının aklarıyla bu sıkıntılardan geçti. Rabbimize hamd olsun. Ancak diğer partilere bakıyoruz, böylesine olgun, seviyeli kongreler yapamıyorlar. Türkiye'nin her yerine gittik, hiçbir ayrım gözetmedik. 77 milyon, bir tarağın dişleri gibidir, hiçbir ayrım yapmadık ve yapılmasına da müsaade etmeyiz. Kılıçdaroğlu ya da Bahçeli, bizim gibi Türkiye'nin her köşesine gidebiliyorlar mı? Gidemiyorlar, onlar Ankara'da siyaset yapıyorlar. Bugün sabah Nevşehir'deyiz, biraz sonra Adana'ya geçeceğim. Sizin çocuklarınız, bir cihan devletinin, bu dünyanın küresel bir devleti olacaklar'' diye konuştu.

"CHP'YE 'DARBECİ' DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ''

Konuşmasında, "Meclis'te darbeyle ilgili birtakıp tartışmalar gündeme geldi. Ancak biz ayağa kalktık mı herkes bize selam durur'' diyen Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu'na sorma vaktidir, Madem ki darbeci değilsiniz, 27 Mayıs darbeydi ve biz de karşı çıkıyoruz, desinler. Söyleyemezler, çünkü 27 Mayıs sabahı Demokrat Partililer evlerinden alınıp götürülürken, CHP'liler onların evlerinin önünde davul çaldırdılar. Benim babamın evinin önünde de davul çalmışlar. 27 Mayıs darbedir demedikleri sürece biz de onlara darbecisiniz demeye devam edeceğiz. Bir tek 12 Eylül'e darbe diyorlar, çünkü 12 Eylül'de CHP de kapatıldı. Ama 26 Mayıs'a ve 28 Şubat'a darbe diyemiyorlar. 28 Şubat zulmünü yapanlar arasında CHP'li Nur Serter de vardı. 28 Şubat zulmünü yapanları partilerinde tuttukları sürece biz de onlara darbeci demeye devam edeceğiz'' dedi.

BU MİLLET SANA İKTADARI GÖSTERMEZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "CHP'li bir milletvekili, 'Genelkurmayın tespitleri bizimkilerden farklı değildir, biz de altına imzamızı atarız' demişti. Kılıçdaroğlu, buralara sığınıp, acaba iktidar olabilir miyizin hesabını yapıyor. Sayın Kılıçdaroğlu, hiç kusura bakma, bu millet sana iktidarı göstermez. İhtilali bir kurtuluş yolu olarak gören bir milletvekilini ikna etmeden bizim size darbeci dememize mani olamazsınız. Mısır'da seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'ye sahip çıktık. Seçilmiş Mursi, darbeciler tarafından idama mahkum edilirken, darbecilerin yanında yer alan CHP'ye darbeci diyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP darbecilere karşı olmadığı sürece biz de kendilerine darbeci diyeceğiz" ifadesini kullandı.

KILIÇDAROĞLU, TORPİLLE AKRABALARINI İŞE ALDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP'nin, AK Parti kadrolarını kendi yakınlarını torpille işe aldıkları iddiasında bulunduğunu belirterek, "Esas Kılıçdaroğlu, kendi yakınlarını, akrabalarını sınavsız, torpille işi aldı" dedi. Davutoğlu şöyle devam etti:

"Meclis'te geçen hafta AK Parti kardolarının torpille akrabalarını işi aldıkları gündeme geldi. Mademki böyle bir iddiada bulunuldu, bu iddiaya karşılık vermek adına bir belge sunacağım. Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemden bir belge. 14 Temmuz 1998 tarihinde, Kemal Kılıçdaroğlu SSK Genel Müdürü. Bir yazıda verdiği talimatta, sınava ihtiyaç olmadan SSK'ya personel alıyor. Nasıl olduysa ÖSYM sınav yapacak gün bulamamış ve yine nasıl olduysa sınava yeterli başvuru olmamış. Sınavsız eleman almışlar. Teftişlerde kazanan sayısının 1232 olarak açıklanmasına karşılık, Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla, 3 bin 209 kişi puanları tamamlanarak alınıyor. Kılıçdaroğlu'nun onlarca yakını sınavsız alınmış, pek çok yakını da SSK ihalelerine katılmış. AK Parti dönemlerinde hazine doldu, rezervlerimiz doldu. Siz ise karda aldığınız SSK'yı trilyonlarca borçla devrettiniz. Sayın Kılıçdaroğlu, bana bir 4 yıl verin neler yapacağımı görün diyor. Tabii AK Parti dönemlerinde hazine doldu, rezervler rekor kırdı. Tabii gelecek ve AK Parti'nin doldurduğu hazineyi rezervleri boşaltacak. Yok öyle. Bu millet sana 4 yıl değil, 4 dakika bile iktidarı vermeyecektir'' diye konuştu.

KONGREDE OSMANLICA PANKART

Osmanlıca ders tartışmalarının yapıldığı bugünlerde, salondaki Osmanlıca 'Seni seviyoruz güzel insan Ahmet Davutoğlu' yazısı dikkat çekti. AK Parti Nevşehir İl Gençlik Kolları'nın yazdırdığı öğrenilen pankart, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşma yaptığı kürsünün tam karşısına asıldı.

Konuşmanın ardından Emine Şimşek adlı bir genç kız Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ithafen yazdığı şiirin Osmanlıca metni ile AK Parti Hacıbektaş İlçe Başkanı Yusuf Koçak, Hacı Bektaşi Veli'nin portresinin işli olduğu ve öğütlerinin bulunduğu bir tablo hediye etti.

BAŞBAKAN: KRİMİNAL NİTELİKTE OLAYLARA BULAŞMALAR SÖZ KONUSU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Nevşehir Valiliği'ni ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paralel yapıya yönelik açıklamalarınon sorulması üzerine, "Süregelen soruşturmalar, yürüyen bir yargı süreci var. Yargıda şu an olan bir süreç olması bağlamında detaylara girmemiz doğru değil. Ancak Türkiye'de sivil toplum görünümü altında faaliyet göstermekle birlikte diğer taraftan da son derece illegal ya da toplum huzurunu bozacak, kriminal nitelikte olaylara bulaşmalar söz konusu. Bu çerçevede yürütülen soruşturmalar var. Yargı sürecini ilgilendirdiği için bizim doğrudan şu anda bir detay vermemiz ya da bir kanaat beyan etmemiz doğru değil, ama bu çerçevede detaylı yürütülen soruşturma ve yargı süreçleri olduğunu ifade edebilirim" diye konuştu.

"ALACAKLARI KARARA NE OLURSA OLSUN SAYGI DUYARIZ"

HDP'nin 2015 seçimlerine hangi yöntemle gireceği konusundaki farklı yorumlar sorulan Davutoğlu, "HDP, Türkiye'de diğer partilerle eşit şartlarda seçim yarışına girme hakkına sahip bir partidir. Hangi yöntemle nasıl girecekleri konusu kendilerini ilgilendirir. Hangi yöntemi benimserlerse benimsesinler, ister eskiden olduğu gibi bağımsız adaylar sonra partileşsin, isterse parti ismiyle girsinler. Bu kendi alacakları karardır. Önemli olan Türkiye'de demokratik sürece saygı göstermek ve sadece demokratik araçlarla Türkiye'de siyaset yapmak. Şiddet dilinden, nefret dilinden uzakta demokratik araçlarla yapmak. Ne neticeye ulaşırlarsa biz de sadece demokratik özgürlükler içinde rekabet edeceğimiz bir siyasi parti olarak görürüz. Alacakları karara ne olursa olsun, saygı duyarız. Önemli olan Türkiye'de her şeyin normal seyrinde özgürlükçü demokratik prensipler etrafında yürümesi" ifadelerini kullandı.

"SÜREÇ KENDİ DOĞASI İÇİNDE NASIL SEYREDECEKSE ÖYLE SEYREDECEK"

Çözüm süreci ile ilgili yapılan görüşmeler ve sonrasındaki açıklamalar ile ilgili olarak sorulan bir soruya Davutoğlu şunları söyledi:

"Çözüm süreci gibi hassasiyet gerektiren konularda gerçekten neticeye odaklananlar, genellikle daha sessiz çalışmayı takip ederler. Her gün açıklama yapmak, acaba şu açıklamanın arkasında ne var demek, acaba şu açıklamaya karşı şu taraf ne açıklama yapacak diye beklemek, sürecin kendisine zarar verir. Ben arkadaşlarımla görüştüm. Bundan sonra bizim planladığımız çerçevede ve takvimde çalışmalar sürer ama kimi görüşmeler açık olur, kimi görüşmeler kendi doğası içinde gizli seyreder. Önemli olan neticeye ulaşmak. Neticeye ulaşma iradesi bütün taraflarda varsa diğer yöntemler konusu tamamıyla neticeye ulaşmak bakımından önem taşır. Bu kadar sık açıklama yapılması iyi niyetli bir çaba için gereksizdir. bahsettiğiniz açıklamanın bizim açımızdan bir kıymeti yoktur. Sürecin doğası neyse o yapılır. Tarih vermek, şu günde şöyle olursa böyle olur ya da tehdit veya şantaj diline benzer dil kullanmak, bir sürece zarar verir iki, bizim herhangi bir şekilde dikkate alacağımız bir üslup da değildir. Süreç kendi doğası içinde nasıl seyredecekse öyle seyredecek. Çözüm sürecinde bizim muhatabımız halkımızın ta kendisidir. Çalışmalarımızı kendi mantığımız ve takvimlendirmemiz içinde yürütürüz."

"SIK SIK KAMUOYUNA AÇIK GÖRÜŞME YAPMAK FAYDA GETİRMİYOR"

Başbakan Davutoğlu, çözüm süreci kapsamında yapılan görüşmeler ve sonrasındaki açıklamalar ile ilgili olarak, "Siz haklı olarak gördüğünüz görüşmeleri takip ediyorsunuz ve hep bir sonraki görüşmeyi merak ediyorsunuz. Sizin bilmediğiniz de çok görüşmeler yapılıyor. Kamuoyundan saklamak anlamında değil, ama doğası gereği yürüyen süreçler olur. Bir sonraki görüşme ne olacak diye bir merak ya da bir şekilde süreci bu yolla takip etmek doğru değil. Belli bir mantık içinde kendi doğası içinde bu süreci yürütüyoruz. Kim, kim ile ne zaman görüşecek, bu tamamıyla sürecin içinde aldığımız kararlarla ilgilidir. Sık sık kamuoyuna açık görüşme yapmanın da çok illa netice üretmek için fayda getirdiği kanaatinde değilim. Öncesinde sonrasında yapılan açıklamalar gerekirse spekülasyonlara da sebebiyet verebiliyor" açıklamasında bulundu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.