• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C

Danıştay'dan cemaati sevindiren haber

Danıştay'dan cemaati sevindiren haber
Danıştay, Kimse Yok Mu Derneği hakkında kararını verdi.

zaman - Danıştay 10. Diresi, Kimse Yok Mu Derneği'nin 'izinsiz yardım toplama yetkisi'ni iptal eden Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Gelişmeyi derneğin genel başkanı İsmail Cingöz Twitter üzerinden duyurdu.

Danıştay 10. Dairesi, tarafından alınan kararda şu ifadelere yer verildi;

Açıklanan nedenlerle, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinde öngörülen koşulların gerçekleştiği anlaşıldığından, yürütmenin durdurulması isteminin kabulü ile davacı derneğin izin almadan yardım toplayabilen kuruluşlardan sayılmasına ilişkin 6.2.2007 tarih ve 2007/11683 sayılı Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasına yönelik 22.9.2014 tarih ve 2014/6812 sayılı Bakanlar Kurulu kararının yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27. maddesinin 4. fıkrası uyarınca kararın davalı idarelere memur eliyle tebliğ edilmesine, kararın tebliğini izleyen günden itibaren yedi (7) gün içinde Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna itiraz edilebileceğinin davalı idarelere duyurulmasına, 20.11.2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

ARINÇ ÖNCE "BEN GÖRMEDİM" DEMİŞTİ

Geçtiğimiz Eylül ayında, Kimse Yok mu Derneği'nin, 'izinsiz yardım toplama yetkisini' kaldırılacağı basına yansımış, konu Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a sorulmuştu. 'Böyle bir kararın imzalandığını görmedim' diyen Arınç, "Dün verdik, bugün alıyoruz gibi bir karar alma olmaz." ifadeleriyle haberi yalanlamıştı. Arınç, iznin iptali için dayanağın olması gerektiğini söyleyerek, yargı yoluna gidilebileceğini söylemiş, hukuku hatırlatmıştı.

'Kimse yok mu?' yardım toplayamayacak

"ONU DA MI BEN DÜŞÜNECEĞİM, SEN DÜŞÜN" SAVUNMASI

Ancak daha sonra Kimse Yok mu'nun yetkisini kaldıran Bakanlar Kurulu kararı ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da 'ben imzalandığını görmedim' dediği Bakanlar Kurulu kararında imzası vardı. İmza, kendisine Bursa'da soruldu; Arınç, attığı imzayı skandal ifadelerle savundu. Arınç şöyle dedi: "Bir gerçeği söyleyeyim size; Bakanlar Kurulu’nda biz hem oturduğumuz yerde 6-7 saat müzakere yaparız hem de bazı tasarıları imzalarız. Bazen Bakanlar Kurulu kararlarını, bazen yönetmelikleri imzalarız, bazen de tezkere imzalarız. Bunlar rutin işlerdir. İçişleri Bakanlığı veya Maliye Bakanlığı bazı usulsüzlükler tespit ettiği dernek ve vakıfları kamu yararına çalışan dernek olmaktan çıkarır, biz de altına imza atarız. Başını okuruz tabii ama üzerinde durmayız. 10 saat düşünecek halim mi var! Günlerce toplantı üstüne toplantı yapıp, her kelimesinin üstünde 10 saat düşünürken, Kimse Yok mu’yu mu düşüneceğim? Onu sen düşün!”

DERNEK, DANIŞTAY'A BAŞVURDU

Kimse Yok mu, 'izinsiz yardım toplama yetkisi'ni iptal eden Bakanlar Kurulu kararının derneğe ulaşmasının ardından Danıştay'a başvurdu. Geçtiğimiz Ekim ayında Danıştay'a yürütmenin durdurulması için açılan davayla ilgili olarak derneğin, izin almadan yardım toplama yetkisine sahip olabilecek tüm şartları fazlasıyla taşımasına rağmen yapılan uygulamanın iyi niyet taşımadığı kaydedildi. Aynı müracaatta, derneğin mevcut kampanyalarının ve reflekslerinin en hızlı şekilde yardım ulaştırma üzerine kurulu olduğu, bu sebeple bürokratik engellerin aşılması için ‘izin alamadan yardım toplama’ yetkisinin kamu yararı açısından önemli olduğu vurgulandı. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararında, kamu yararının gözetilmediğine dikkat çekildi. Müfettişlerin yaptığı incelemelerde, derneğin geçmiş yıllara ait tüm faaliyetlerinin gözden geçirildiği ve şikâyete ilişkin hiçbir bulguya rastlanılmadığı ifade edildi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.