• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 0 °C

'Çözüm süreci Meclis odaklı yürümelidir'

'Çözüm süreci Meclis odaklı yürümelidir'Haberin videosu için tıklayın!
CHP'li Tanrıkulu ve Gök, Meclis'te 'Toplumsal Mutabakat Komisyonu ile Ortak Akıl Heyeti Kurulması Hakkında Kanun Teklifi' görüşmelerinde konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekil Sezgin Tanrıkulu ve CHP Grup Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, Meclis'te Toplumsal Mutabakat Komisyonu ile Ortak Akıl Heyeti Kurulması Hakkında Kanun Teklifi görüşmelerinde konuştu.

İşte Tanrıkulu ve Levent Gök'ün Meclis tutanaklarına yansıyan konuşması:

MUSTAFA SEZGİN TANRIKULU (İstanbul) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün bu teklifi Genel Kurulun gündemine getirmemizin nedeni tarihe not düşmek. Çünkü bu kayıtlar burada kalacak ve ileride kim barıştan yana, kim çözümden yana, kim gerçekten de sürecin ve barışın ruhuna uygun bir teklif vermiş inceleyenler anlasınlar diye bugün bu teklifi İç Tüzük'ün 37'nci maddesi uyarınca gündeme aldırdık.

Değerli arkadaşlar, Türkiye'nin otuz yıldan daha fazla bir süre bir çatışmayla boğuştuğu bir zaman diliminde, Genel Başkanımız, 6 Haziran 2012 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi genel merkezini ziyaret ederek dönemin Başbakanı Erdoğan'a bir teklif sundu. Bu teklif, Meclis zemininde bir komisyon kurulması ve bu komisyona bağlı da ortak akıl heyeti kurulması teklifiydi. Ama, bu teklif maalesef anlaşılmadı ve siyasi ranta ve siyasi gündeme kurban edildi. Daha sonra, Genel Başkanımız, 5 Ocak 2013 tarihinde CHP genel merkezinde parti meclisi toplantısında barışla ilgili olarak da AKP Hükûmetine ve Genel Başkanına açık çek verdi belli koşullarla. Ancak iki gün sonra bu girişim de AKP tarafından elinin tersiyle itildi. Genel Başkanımız 20 Haziran 2014 tarihinde Diyarbakır'da çözümün nasıl olacağı konusunda da çok esaslı bir manifesto ortaya koydu, bu da dikkate alınmadı. En son olarak da 29 Kasım 2014 tarihinde, keza yine Diyarbakır'da başka bir çerçeveyi de ortaya koyduk. Bugün burada yürüttüğünüz sürecin yöntem olarak barışı, esaslı bir barışı sağlayamayacağı noktasındaki görüşümüzü dile getirmek amacıyla bu teklifi gündeme getiriyoruz. Eğer gerçekten barışı toplumsallaştırmak istiyorsanız, barışı, kalıcı barışı Türkiyeleştirmek istiyorsanız ve barışı rehin tutmak istemiyorsanız kendi ellerinizde, gelin, bugün, burada eş zamanlı bir süreci Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlatabilecek bir zemini yaratalım. Biz, açıkça, Türkiye Büyük Millet Meclisi zeminini barışın kalıcı olması ve toplumsallaştırılması bakımından elzem görüyoruz. Yüzde 60'la barış olmaz. Kamuoyu yoklamalarında yüzde 60 bir destek olduğu söyleniyor ve bu, size yetiyor ancak biz de biliyoruz ki Adalet ve Kalkınma Partisinin tabanında büyük bir kırılma var, CHP'lilerin bu sürece desteği var. Eğer gerçekten bu süreci kalıcı hâle getirmek istiyorsak, yüzde 80'lere, 90'lara çıkarmak istiyorsak ve 6, 7, 8 Ekimdeki gibi bir ortamı yaratmak istemiyorsak çözüm süreci Meclis odaklı yürümelidir, eş zamanlı yürümelidir ve Meclisin atayacağı ve seçeceği ortak akıl heyetinin yürüteceği bir zemin olmalıdır. Bu süreç, Adalet ve Kalkınma Partisinin elinde rehin tutulmamalıdır.

"Barış süreci" adı altında ya da "çözüm süreci" adı altında büyük bir algı yönetimi yönetilmeye çalışılıyor. Algı yönetimi yeni Türkiye'nin kavramı. Eskiden bunun adı kandırmaydı, toplumu kandırmaydı, şimdi yeni adı, yeni Türkiye'de, algı süreci oldu. Biz bu algı süreciyle bu sürecin yürüyemeyeceği konusunda düşüncemizi ortaya koyduk ve gerçekten de Türkiye'nin geldiği nokta, Orta Doğu'daki durum, yeni dünya düzenini dikkate aldığımızda Türkiye'nin bu sorunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi zemininde ve bütün bileşenleriyle ele alıp mümkün olan en büyük bir mutabakatla çözmesi noktasında bir zemini yaratması lazım. Bu imkân elinizde. Ben Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerine sesleniyorum, bugüne kadar 8 yasa teklifini İç Tüzük 37'ye göre gündeme getirdim, tümü reddoldu ama bu yeni bir imkân sunuyor, bu imkânı değerlendirmenizi Türkiye'nin kalıcı barışı için elzem olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımı sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

LEVENT GÖK (Ankara) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; az önce Genel Başkan Yardımcımızın ifade ettiği kanun teklifi önemlidir, değerlidir. Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin bir kanayan yarasını teşkil eden, doğuda, güneydoğuda pek çok ölümlere ve insan kaybına neden olan Kürt sorunuyla ilgili olarak gerçekçi bir çözümden yanadır. Bu konuda partimizin çok uzun yıllardan beri temel konularda ürettiği fikirler parti programında ve bildirgeler hâlinde yer almıştır. Bu konu, bütün dünyada çatışmasızlık örneklerine baktığınız zaman, iktidarın muhalefete bilgi vermek, onun desteğini almak ve en geniş konsensüsü oluşturmak suretiyle çözülmüştür. İngiltere'ye baktığınız zaman IRA örneğinde, Güney Afrika'ya baktığınız zaman Mandela'da ve dünyanın pek çok yöresinde böyle sorunların, devasa sorunların çözüm merkezi iktidarın ve muhalefetin ortak duygu ve düşüncelerinin bir noktada buluşmasıyla gerçekleşmiştir. Bu konuda biz samimi olarak çok ciddi önerilerimizi ortaya koyduk ve Cumhuriyet Halk Partisi diğer başka ülkelerdeki örneklerde görülmediği kadar da iktidar partisine bir kredi verdiğini, açık destek verdiğini ama belli şartları olduğunu da ifade etmiştir. O şartlarda, Genel Başkanımız iktidar partisine seslenerek "Söz veremeyeceğin angajmanlara girme. Süreci şeffaf yürüt. Kamuoyunu ve özellikle ana muhalefeti bilgilendir." diyerek belli görüşlerini ifade etmiştir.

Değerli milletvekilleri, bugün gelinen noktada iktidar partisi Kürt sorununda, kendisinin çözüm süreci adını koyduğu bu süreçte ne yazık ki zemini elinden kaçırmıştır. Az önce arkadaşım "iktidar partisinin rehin aldığı" diye ifade etti, ben de bir başka açıdan değerlendirmek istiyorum, İktidarı da rehin alan bir süreçle karşı karşıyayız. Bu süreç şeffaf yürütülmemiştir. AKP'nin pek çok bakanının, milletvekillerinin bilmediği, Mecliste muhatap olarak alınan partinin dahi yetkililerinin bilmediği, yol haritasının ne olduğu konusunda kimsenin bilgi sahibi olmadığı bir durumla karşı karşıyayız. Böyle bir durum söz konusu olamaz.

Türkiye'nin bütün coğrafyasının değişik hassasiyetleri vardır, bu hassasiyetlerin her birinin her parti tarafından dile getirilmesi ve Mecliste büyük bir uzlaşmanın sağlanması gerekmektedir. Meclisin denetiminde ve Meclisin şeffaflığında bu konu çözülebilirse çözülecektir. Yoksa iktidar partisinin yaklaşan seçimlere göre, konjonktürel duruma göre, "Ben çözüm istiyorum." diye öne çıkıp bu sorunu çözme şansı maalesef yoktur.

Kaldı ki bu sorunu çözmek açısından Türkiye'nin demokrasisini ve insan haklarını da en iyi seviyeye getirmek durumundayız. Oysa bugünlerde iktidar partisinin Meclise ardı ardına getirdiği bütün yasalarla Türkiye'deki demokratik ortam, yargı, emniyet, silahlı kuvvetler, Türkiye'deki insanların demokratik hakları, insan hakları birer birer geriye doğru götürülmek istenmektedir. İşte, birazdan da konuşacağımız yargı paketiyle AKP'nin yargısı, Meclise sevk edilen iç güvenlik paketiyle AKP'nin emniyeti... O paket öyle yasalaşırsa İçişleri Bakanının tayin edeceği il jandarma alay komutanları, bölük komutanlarıyla, AKP'ye yandaş bir jandarma teşkilatıyla siz ülkede demokrasi olacağını mı zannediyorsunuz? Bu süreçler her zaman demokrasinin ve insan haklarının geliştiği iklimlerde çözülebilir. Şimdi, siz insanların elinden bu hakları alacaksınız, "Ben çözüm getiriyorum." diyeceksiniz; söz konusu dahi olamaz. Türkiye'nin 74 milyon insanının her birinin ayrı ayrı özgürleşmediği, insan haklarından en üst boyutta yararlanmadığı bir dönemde bu sürecin başarıya ulaşma şansı yoktur.

Bu nedenle, verilmiş olan teklifin çok iyi değerlendirilmesi ve Meclis denetiminde bütün partilerin konsensüsüyle yürütülmesi en uygun çözüm yoludur diyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.