• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C

Çıray: 'Dindar nesil’ derken suçüstü oldular

Çıray: 'Dindar nesil’ derken suçüstü oldular
Mescit yapılan kütüphaneler Meclis gündeminde...

 CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, mescide dönüştürülen laboratuvar, kütüphane ve sınıfları TBMM gündemine taşıdı. Eğitim sistemindeki yeni düzenlemelerin asıl amacının “yeni bir Müslüman” tipi yaratmak olduğunu belirten Çıray, “Ancak, ilâhi adalet hükmünü icra etmiştir; ‘Dindar nesil yetiştireceğiz’ diyenler hukuka ve yüce İslâm dinine aykırı olarak tarihin en büyük yolsuzluklarını yaparken suçüstü olmuşlardır” dedi.

LAİKLİK, DİNSİZLİK OLARAK ANLATILIYOR

Dr. Çıray, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanmasını istediği yazılı soru önergesinde, “Eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Eşbaşkanıyım’ dediği Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) uygulanması için belirlenen alt başlıklardan biri de ilim ve akıl dini olan yüce İslâm’ın yeniden yorumlanmasıdır. Batılı siyaset yapıcılar tarafından açıkça yazılıp çizildiği üzere, proje sahiplerinin İslâm dinini bilimin karşısındaymış gibi göstererek ‘Yeni bir Müslüman!’ tipi yaratmak istemelerinin nedeni Gelişmiş, Güçlü, Güvenli Türkiye idealimizi ortadan kaldırmak ve ülkemizi bölmektir” ifadesini kullandı.

AKP MEŞRUİYETİNİ KAYBETTİ

Bu amaca ulaşmak için demokrasinin temel ilkelerinden olan lâikliğin “dinsizlik” olarak anlatılmaya çalışıldığını belirten Çıray, “Başarılamayınca şimdiki MEB’nın Komisyon Başkanı olarak çıkması için her türlü zorlamayı yaptığı adına 4+4+4 verilen eğitim yasası çıkarılmıştır. Bu yasa ile Anayasa askıya alınarak lâiklik ilkesi ortadan kaldırılmış ve bu yasayı çıkaran AKP iktidarı meşruiyetini kaybetmiştir” dedi.

TOPLUM YAŞAYARAK GÖRÜYOR

Dr. Aytun Çıray, Türkiye’nin her yerinden eğitim kurumlarının BOP’ne uygun hale getirildiğine dair bilgiler geldiğini, toplumun da bunu yaşayarak gördüğünü belirterek şu soruları yöneltti:

“MEB bünyesinde bulunan kaç okulun kütüphaneleri, fen laboratuvarları ve öğretmen odaların –benim de dahil olduğum- Sünni Müslüman inancına göre ibadet edilmek üzere mescide dönüştürülmüştür?

MESCİT AÇMAYANA MÜDÜR AZARI

Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu’nun okullara baskın yaparak mescit açılmayan liselerin müdürlerini azarladığı doğru mudur? İzmir’in Bayındır ilçesinin Canlı mahallesinde bulunan 60. Yıl Ortaokulu’nda olduğu gibi Alevilerin çoğunlukta olduğu yerlerde bu çalışmaların öncelikle yapıldığı iddiaları hakkında soruşturma başlattınız mı?

KAPATILAN ÖĞRETMEN ODALARI

Eğitim Sen 1. No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan ve Eğitim Sen 4 Nolu Şube Başkanı Cevat Duzci’nin iddialarına göre; ‘Sıdıka Rodop Anadolu Lisesi’nde Avrupa Birliği Proje Odası yerine mescit açılarak, proje odası okulun matematik odasına taşınmıştır. Yunus Emre Anadolu Lisesi’nde mescit açılması için okulun Almanca öğretmenler odası kapatılmıştır. Bu okulun rehberlik servisleri okul koridorlarına yapılan bölmelerde hizmet vermeye başlamıştır. Derslik yetersizliğinden dolayı laboratuvarları sınıfa dönüştürülmek zorunda kalınan Gülsefa Kapancıoğlu Anadolu Lisesi’nde okul kütüphanesi ikiye bölünerek mescit oluşturulmuştur. Okulda ayrıca resim ve müzik odasının da bulunmadığı iddia edilmektedir. Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi-Selçuk Yaşar Boyacılık Teknik Lisesi ve E.M.L - Bornova Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi - Hayrettin Duran Anadolu Lisesi’nde okul yönetim birimleri kapatılarak mescide dönüştürülmüştür.

DİĞER DİNLERE AİT İBADETHANE DA OLACAK MI?

Mescit açılması için Güzelcan Kardeşler Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nde rehberlik servisleri kapatılmıştır. Bayındır'da Canlı 60. Yıl Ortaokulu kütüphanesi mescide dönüştürülmüştür. Bu durumda aynı okullarda diğer dinlere ait ibadethaneler açmayı düşünür müsünüz?

ANAYASA’YI ASKIYA MI ALDINIZ?

Bu iş ve işlemler Anayasa’mızın lâiklik ilkesine aykırı olduğuna göre, Anayasal Devlet askıya mı alınmıştır?

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.