• BIST 105.268
  • Altın 163,279
  • Dolar 3,9562
  • Euro 4,6452
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

'Çiftçi Towers'ta suç işliyorsunuz'

'Çiftçi Towers'ta suç işliyorsunuz'
İstanbul halkı ve Kazanoğlu, Topbaş’tan cevap bekliyor…

İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Avukat Taner Kazanoğlu’nun İBB Meclis Başkanlığınca oy birliği ile Başkan Kadir Topbaş’ın cevaplandırılmasını istediği, Çiftçi Towers ve Maslak 42 Projeleri ile ilgili yazılı soru önergelerine 40 gün geçmesine rağmen cevap gelmedi… İstanbul halkı ve Kazanoğlu, Topbaş’tan cevap bekliyor…

CHP’li Avukat Kazanoğlu, Başkan Topbaş’a görev çağrısı yaptı ve şunları sordu: “Çiftçi Towers’ta suç işliyorsunuz, Maslak 42 projesinde suç işliyorsunuz, kişilere haksız kazanç sağlıyorsunuz. Çiftçi Towers ve Maslak 42 projeleri ile ilgili soru önergelerimin cevabını neden vermiyorsunuz?"

Hıdır ULAĞ/ Hazırladığı yazılı soru önergesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis toplantısında sözlü okuyan Bakırköy Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Av. Taner Kazanoğlu, İBB Meclis Başkanlığının, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın ve öteki yetkililerin CHP’li İBB Meclis Üyelerinin yazılı ve sözlü soru önergelerine neden cevap verilmediğini, eksik ve alakasız cevaplar verildiğini sorgulayarak İBB Başkanı Kadir Topbaş’ı göreve davet etti.

İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Av. Taner Kazanoğlu’nu hazırladığı ve ekte sunduğumuz 4 sayfalık “Soru önergesi ne işe yarar” konu başlıklı yazılı soru önergesinde ki bazı satırbaşları şöyle:

5393 sayılı Belediye kanunu bu konuyu sadece 26. Maddesi olan; “Belediye meclisi, bilgi edinme ve denetim yetkisini faaliyet raporunu değerlendirme, denetim komisyonu, soru, genel görüşme ve gensoru yoluyla kullanır. Meclis üyeleri, meclis başkanlığına önerge vererek belediye işleriyle ilgili konularda sözlü veya yazılı soru sorabilir. Soru, belediye başkanı veya görevlendireceği kişi tarafından sözlü veya yazılı olarak cevaplandırılır” deniyor. Bu yasa ile kanun koyucu diyor ki “Meclis Üyesi arkadaş sen soru sor ama ben cevaplamayabilirim.” Zaten Başkanlık makamı olarak size de fazla ihtiyaç yok, “denetleme yetkinde yok, sen sadece el kaldırıp İstanbul’un daha fazla ranta kurban edilmesine destek olacaksın” demektir. Peki, İBB meclis üyeliği sadece suya yazı yazıp kendimizi tatmin etmek midir? Diye sormak gerekiyor. Biz İBB olarak bu şeffaflığa sahip miyiz yoksa körler sağırlar birbirini ağırlar mantığı ile sadece burada kendimizi mi tatmin ediyoruz.

5393 sayılı Belediye kanunu MADDE 11- “Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi on beş iş günü içinde sağlarlar.” Deniyor. Sorun bundan sonra başlamaktadır, cevap verilmezse ne olur, bu konu ile ilgili ana kanun bu yasadır, fakat alt yönetmeliklerle bu yasada ne yazık ki işe yaramaz bir kanun niteliğine kavuşmuştur. İktidar gerçekten İstanbul için önemli konularla ilgili soru önergelerine cevap vermeyerek bu sistemi dejenere etmiştir.
Bizler İBB Meclis Üyeleri olarak bu sistemi nasıl çalıştırabiliriz veya 4 sene sonra bu sistemin içinde dolgu malzemeleri olan arkadaşlar olarak kendi kendimize veya çocuklarımıza ne deriz. Bizde bu dönemde meclis üyeliği yaptık, peki çocuklarımız bize sorunca ne cevap vereceğiz; Hep beraber sizin rüzgarınızı çaldık, İstanbul’u daha yaşanmaz bir hale getirdik, 70.000 metrekare inşaat yapacak vatandaş, 270.000 metrekare inşaat yapmasına göz yumduk, ama iktidar ve muhalefet olarak bu şehri mahvettik, muhalefet olarak biz bağırdık ama sözümüzü iktidardaki arkadaşlara duyuramadık mı diyeceğiz, ya ne diyeceğiz “veladdalin amin”

Yine Yasa ne diyor; meclis üyelerine soru önergesi verebilirsin ama cevap verilmezse ne olur onu söylemiyor onu da ben size söyleyeyim 5237 Sayılı TCK bu konuyu açıklık getirmiş ne diyor; Yasanın 2.Bendi açık ve net olarak görevini ihmal etme savsaklama konusunu belirtmiştir. Burada açık ve net olarak söylüyorum ki başkanlık makamı suç işliyor, yasa açık bu konuda bizim soru önergelerimize cevap vermek zorundasınız.

Biz muhalefet olarak diyoruz ki; bu güne kadar bu dönemde 112 adet soru önergesi verdik, verdiğiniz cevap sayısı 41 adettir. Cevaplamadığınız soru önergesi sayısı 71 adettir. Biz diyoruz ki kamuyu zarara uğratmayalım size soru önergesi veriyoruz, bizim soru önergelerimize cevap verin, bizde kamunun bu zararına engel olalım. Ama kamu olarak İBB meclis üyelerine cevap vermeye tenezzül etmiyorsunuz ve bu şekilde kamuya zarara uğratıp kişilere haksız kazanç sağlıyorsunuz, suç işliyorsunuz; Çiftçi Towers’ta suç işliyorsunuz, Maslak 42 projesinde suç işliyorsunuz, kişilere haksız kazanç sağlıyorsunuz.

Yukarıda anlatmış olduğum nedenler ve yasa maddeleri doğrultusunda daha önce verilmiş bulunan ve cevaplanmamış 71 adet soru önergelerinin cevaplarının ivedilikle verilmesi yönünde başkanlık makamıma sorulmasına. Ve özellikle daha önce vermiş bulunduğum Çiftçi Towers ve Maslak 42 projeleri ile ilgili soru önergelerimin Başkanlık makamından sorulmasını bu konu ile ilgili olarak konuyu savsaklayan ilgililerin isimlerinin tarafıma verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.