• BIST 103.912
  • Altın 161,198
  • Dolar 3,9233
  • Euro 4,6062
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

CHP’li Yalınkılıç'tan uyuşturucu uyarısı

CHP’li Yalınkılıç'tan uyuşturucu uyarısı
Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Sevim Yalınkılıç'tan uyuşturucu uyarısı.

Hıdır ULAĞ/ Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Sevim Yalınkılıç İBB Meclis kürsüsünde gerçekleştirdiği konuşmasında Sarıyer Belediye Meclis Üyelerinin raporladığı uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili görüş, öneri ve dileklerini sıralayarak; mücadele ile ilgili yapılması ve yapılmaması gerekenleri de adeta bir manifesto niteliğinde olan 30 maddelik öneri raporu sundu. Uyuşturucu ile mücadele sürecine; Milli Eğitim, Sağlık, Emniyet, Üniversiteler, Acil Servisler, Sivil Toplum Kuruluşları, Diyanet, Müftülük ve Basın Yayın Organlarının daha etkin dahil edilmesi gerekliliğinin altını çizen CHP’li Yalınkılıç, uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili İBB Başkanı Kadir Topbaş’a da daha etkin olması için görev çağrısı yaptı ve 30 maddelik raporu İBB Meclisi ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın dikkatine sundu…

05/05/2014 Tarihli Sarıyer Belediyesi Meclis Başkanlığına sunulan, Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı hakkında önerge doğrultusunda Gençlik Spor ve Olimpiyat Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarının müşterek olarak yapmış oldukları tüm görüşmelerin neticesinde oluşan ve ekte sunduğumuz 8 sayfalık sonuç bildirgesini İBB Meclis kürsüsünde okuyan Sarıyer Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Sevim Yalınkılıç gerçekleştirdiği konuşmasın da ki bazı satırbaşları şöyle;

Konunun iki aşamada ele alınması öngörülmüş ve şu başlıklarda oluşmuştur; Toplum ve onu oluşturan bireyleri bu melanetten uzak tutmak, Uyuşturucu ve Maddeye hiç bulaşmamaları için yapılması gerekli adımları atmak. Bunun da mümkün ve maliyetsiz olduğu, Bu tuzağın içine düşmüş bireyler için tedavinin ve sonrasında Rehabilitasyonun nasıl olmasına yönelik çalışmaların başlatılması olarak ele alınmalıdır.

Psikolojik danışma merkezleri kurulması. Her mahalleye yaşam evi, semt evi, öğrenci yurdu, sadem, sagem, imsek, meslek ve beceri kursları, sanat ve hobi bahçelerini açması, açılmış olanların çalışma alanlarını genişletmesi. Her mahalleye kreş ve okul öncesi eğitime yönelik birimlerin artırılması. İstihdama yönelik çalışmaları teşvik etmesi, yeni iş sahaları açması. Uzman psikolog, sosyolog ve rehberlik personeli istihdamına yönelik yönetmelikler hazırlanması. Acil çağrı sistemlerini-APDM_(Alo Psikolojik Danışma Merkezi) kurması veya devreye sokulması, gerekirse buton çağrısı sistemi devreye girmelidir. Belediye Web sayfasında konuya ilişkin link açılması, uzman ile bağımlı iletişimi link üzerinden ve gizlilik esası ile mahremiyet ölçütünde görüşmeler sağlanmalı.

İş yeri ruhsatlandırmaları yapılırken risk teşkil eden (tiner, yapıştırıcı, boya vs.) bazı meslek gruplarına ve organize sanayi bölgeleri ve oto sanayilerine yönelik, daha dikkatlice davranılmalıdır. İnternet kafe ve nargilecilerin kontrolleri uzmanlarca yapılmalı, işyerlerinin sokak ve caddeden içerisinin görünmesine olanak sağlanmalıdır. Spor alanları, yeşil alanların park ve bahçelerin çoğaltılması, buraların aydınlatma, güvenlik, bakım ve onarımları daha sık, daha dikkatlice yapılmalıdır. Metruk binaların yıkılması, giriş ve çıkışlarının kapatılması, çevre güvenliğinin sağlanması, kurumlar arası irtibata geçilmesi zorunlu hale gelmelidir.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN TALEPLERİMİZ:

365 gün kesintisiz bilgilendirme eğitimleri verilmesi. Eğiticilerin eğitilmesi programlarının genişletilmesi, öğretmen, müdür, rehberlik, okul aile birliği ve sınıf annelerinin bu eğitimleri alması sağlanmalıdır. Eğitim işlerinde emekli öğretmenlerden, sivil toplum kuruluşları, kent konseylerinden ve gönüllü kuruluşlardan yararlanılmalıdır. Eğitimlerde öğrenci yerine daha çok anne baba tercih edilmelidir. Okullarda madde bağımlıları ve uyuşturucu seminer ve panellerinde polis veya narkotikçiler yerine uzman psikolog, psikiyatri, pedagog ve sosyologlar tercih edilmelidir. Eğitim müfredatında konuya ilişkin alan açılmalı, uzman personel istihdam edilmelidir. Rehberlik araştırma merkezleri çoğaltılmalı, altyapı mekan ve personel yetersizlikleri gibi sorunları çözülmelidir. Bu merkezlerde anne-babalar için psikolojik destek çalışmaları genişletilmelidir. Tam gün eğitim sistemine geçilmesi, etüt programları uygulanması, her öğrencinin kendi mahallesindeki okulda eğitim görmesi sağlanmalıdır.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN TALEPLERİMİZ:

Sağlık merkezleri, hastane, klinik vb. sağlık işletmelerinin (kamu-özel) her türlü ruhsat aşamasında, yetkin uzman (psikolog ve psikiyatrist gibi)çalıştırma zorunluluğu getirilmeli, yatak kapasiteleri oranında bağımlılar için hasta odası ayırmaları zorunlu tutulmalıdır. Sağlıkla ilgili bütün toplantı seminer ve bilgilendirmeler sağlık müdürlüğü ile koordineli yapılmalıdır.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN TALEPLERİMİZ:

Mobese sisteminin yaygınlaştırılması ve daha etkin hale getirilmesi

Okullardan gelen ihbarlara acil müdahale edilmesi, okul çevrelerinin sıkı denetim altında tutulması Mahalle karakollarının geri getirilmesi, bekçi sistemine veya daha etkin gece denetiminin sağlanması, Umuma açık yerlerin emniyet ekiplerince daha sıkı denetlenmesi, (denetilmesi) sağlanmalıdır. Okul çıkış saatleri ağırlıklı olmak üzere gün içerisinde periyodik olarak Motorize ekiplerin okul çevresinde denetim yapması.

ÜNİVERSİTELERDEN TALEPLERİMİZ:

Akademik çalışmalara geniş yer ayrılması, bilimsel konulara ilişkin ulusal ve yerel verilerden azami ölçüde yararlanılmalıdır. Öğrencilerin, madde bağımlılığı ile mücadele amacıyla yapılan çalışmalara aktif olarak katılımını sağlamalı. Her türlü anket ve veri tabanı çalışmalarını yürütmeli, tez hazırlayıp kamuoyu ile paylaşmalı. Kurumlar arası eşgüdüm çalışmaları üniversitelerce yürütülmelidir, katılımcılık ilkesi ile projeler hazırlanmalıdır.

ACİL SERVİSLERDEN (112 AMBULANS) TALEPLERİMİZ:

112 ambulans servisinin madde kullanıcılarına yönelik hizmetlerinde, belediyelerin elindeki ambulanslardan yararlanmaları için, yasal düzenleme yapılmalı, madde kullanıcılarının sevklerinde zabıta kolluk kuvetlerinden yaralanılması için düzenlemeler getirilmelidir.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN TALEPLERİMİZ:

Madde bağımlıları ile ilgili çalışmalarda yer almalılar, proje geliştirip kurumlardan destek sağlanmalıdır. Üyelerinin, sosyo-ekonomik, tıbbi ve psikolojik sorunlarını yakından takip etmelidirler, çözüm yolları aramalıdırlar.

DİYANET İŞLERİNDEN (MÜFTÜLÜK) TALEPLERİMİZ:

Müftülük aracılığı ile din hizmetlerinde vaiz, hatip ve imam olarak görevli personelin mahalle cemaatine madde bağımlılığı ile ilgili bilgilendirme yapmalı, madde bağımlılığı ile ilgili cemaatin nerelere başvuracağı konusunda açıklama yapmalıdır.

BASIN YAYIN KURULUŞUNDAN TALEPLER:

Raporun içeriğine ilişkin kamuoyuna bilgi verilmesi noktasında üzerine düşeni yapmalı, tüm yazılı ve görsel basında konuyu gündemde tutarak, ülkemizin en ücra köşesindeki insanımızın bile bu konudan haberdar olmasını sağlamalı. Sarıyer Belediye Meclisi tarafından; Çevre ve Sağlık ile Gençlik Spor ve Olimpiyat komisyonlarına 05/05/2014 tarihinde havale edilen “uyuşturucu ve madde bağımlılığı” ile ilgili oluşturulan komisyon çalışması 02/09/2014 tarihinde tamamlanmış olup, yukarıda bulunan talep ve öneriler kısmında yer alan tüm görüşler, ortak komisyonda bulunan tüm üyeler tarafından OYBİRLİĞİ ile alınmıştır.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Gerçek Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.